Bakanlığı ile ilgili hikayeler

• ABD Savunma Bakanlığı , Gazze'ye deniz yoluyla insani yardım ulaştırmak için büyük yüklerin kıyıya çıkarılması ve sevkiyatını kolaylaştıracak, seyyar liman görevi görecek dört geminin yola çıktığını duyurdu. Açıklamalar: Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "Gazze'deki insani yardım operasyonlarına ve Doğu Akdeniz'de geçici bir iskele inşa etme misyonuna destek olmak üzere gemilerin gönderildiğini" açıkladı.

14 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Piyasalarda veri haftası

Piyasalarda bu hafta, yurt içinden ve dışından kritik veriler gelecek. Yurt içinde cari denge, bütçe verileri, işsizlik oranı ve konut satışları ile ABD’de tüketici enflasyonu verileri ekranlara düşecek.

piyasalarda-veri-haftasi
• Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğe göre mahalli idareler ile bunların bağlı kuruluşları ve iktisadi teşebbüslerinin yurt içinde yapacakları tahvil ihraçları, yalnızca kamu yatırım programındaki projelerin finansmanı adına olabilecek. Bakanlık tarafından verilen ihraç izninin tutarı ise yıllık programdaki proje tutarından fazla olamayacak.

12 Şub 2024

• ABD Adalet Bakanlığı'nın (DoJ), müşterilerini kendi ekosistemine "hapsetmeye" yönelik uygulamaları nedeniyle Apple'a soruşturma başlatmak üzere olduğu bildirildi. Kaynaklara göre henüz kesinleşmeyen soruşturma sonucunda DoJ, 2024'ün ilk yarısında Apple'a dava açabilir. Geniş açı: DoJ'in soruşturması, Apple'ın iMessage'ı kullanmaları için rakiplerini nasıl engellediğini ve Apple Watch'un iPhone ile kullanıldığında diğer markaların saatlerine kıyasla daha iyi çalış...Devamını Oku

09 Oca 2024

• Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre; Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, Temmuz ayında yapılan eklemelere rağmen yıllık bütçelerini henüz 2023 bitmeden tüketti. BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, MEB 42,6 milyar lira, Sağlık Bakanlığı 27,7 milyar lira ve Adalet Bakanlığı da 6,5 milyar lira ödenek üstü harcama yaptı. Bununla birlikte: Haberde, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün verileri de yer aldı. Verilere gö...Devamını Oku

20 Ara 2023

• Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük'e , "millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması" gerekçesiyle bir kez daha erişim engeli getirildi. Ekşisözlük açıklamasında "Ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz" dedi. Ne olmuştu? Ekşi Sözlük'te iki hafta önce platform üyesi bir yazar, bir başka üyenin kendisine gönderdiği "bebeğe istismar" görüntüleri üzerine Ekşi Sözlük'te başlık açıp tepkisini dile getirmek istemiş ve platform t...Devamını Oku

15 Ara 2023

• ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Yemen'deki Husi grubunun bölgedeki iki İsrail gemisine drone ve füze saldırıları düzenlediğini iddia etmesinin ardından, Kızıldeniz'de bir Amerikan savaş gemisine ve ticari gemilere yönelik saldırılardan haberdar olduğunu duyurdu. Dahası: Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz'de düzenlenen saldırıların İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla bağlantılı olabileceği belirtildi.

04 Ara 2023

• Rusya'nın başkenti Moskova'da Pazar günü insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlenen gökdelene, Pazartesi gecesi yeniden saldırı düzenlendi. Yaralananın olmadığı saldırıya ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’yı suçladı. Bir adım geriden: Rusya’ya Pazar günü düzelenen saldırının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, savaşın Rusya topraklarına taşınmakta olduğunu söylemiş, bunun "kaçınılmaz, doğal ve adil" olduğunu belirtmişti. Öte yandan: Ukrayn...Devamını Oku

02 Ağu 2023

• Fransa Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkedeki cezaevlerinin doluluk oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Verilere göre 74 bin 513 kişi cezaevinde bulunuyor. Tüm cezaevi sistemi için doluluk oranı %122,8’e çıkarken tutuklu ve kısa süreli hükümlülerin bulunduğu yerleşkelerde ise %146,3'e yükseldi.

02 Ağu 2023

• Hazine ve Maliye Bakanlığı , Temmuz-Eylül döneminde 354,8 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık, 270 milyar TL'lik iç borçlanma gerçekleştirececeğini duyurdu. Detaylar: Bakanlığın Temmuz-Eylül dönemi iç borçlanma stratejisinde, Temmuz’da 141,7 milyar TL iç borç servisine karşılık 94 milyar TL, Ağustos’ta 141 milyar TL iç borç servisine karşılık 96 milyar TL, Eylül’de 72,1 milyar TL iç borç servisine karşılık 80 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması öngörülüyor.

29 Haz 2023