Pentagon ile ilgili hikayeler

• Ürdün Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Mustafa Hiyari, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “ABD’den savunmamızı Patriot hava savunma sistemleriyle güçlendirmesini istedik" açıklamasında bulundu. Perspektif: ABD’nin bölgedeki gücünü artırmak için son aylarda Ürdün askerî tesislerini kullandığı öne sürülmüştü. Hiyari açıklamasında, Pentagon'un Ürdün’deki üsleri kullanarak İsrail'e askerî ekipman ve silah sevkiyatı yaptığına ilişkin iddiaları yalanladı.

31 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

‘Amerika'nın en tehlikeli adamı’: Daniel Ellsberg’in geriye bıraktıkları

"Pentagon Belgeleri" olarak bilinen, ABD'nin Vietnam Savaşı'nda savaş suçları işlediğini ve savaşın gidişatına ilişkin kamuoyuna senelerce sistematik olarak yalan söylediğini ortaya çıkaran gizli belgeleri ifşa eden Daniel Ellsberg, hayatını kaybetti

Tanem Zaman

·

19 Haz 2023

amerikanin-en-tehlikeli-adami-daniel-ellsberg
ABD’de Pentagon’dan sızdırılan gizli belgelerin süren yankıları Aposto Gündem 'de. Belgelerde Ukrayna işgalinin gizli değerlendirmesi ve ABD’nin müttefiklerine karşı yürüttüğü casusluk faaliyetlerinin yer aldığı iddia ediliyor. "Al sana sızdırılmış belgeler" Yazı: Tanem Zaman Aposto'ya konuşan Amerikan'ın Sesi Beyaz Saray Muhabiri Misha Komadovsky , Beyaz Saray'dan gelen açıklamaları değerlendirdi: “Beyaz Saray’daki kaynaklarıma göre, sızdırılan bi...Devamını Oku

16 Nis 2023

🛸 Pentagon , Rusya'nın Karadeniz üzerinde düşürdüğü ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) videosunu yayınladı. Videoda bir Rus jetinin İHA'yı düşürmek için üzerine yakıt boşalttığı ve pervanesini kırdığı anlar izlenebiliyor.

17 Mar 2023

• The US Department of Defense said on Friday it had awarded a $7.8 billion contract modification for the delivery of 127 additional F-35 aircraft to Lockheed Martin, taking the total deal between the company and the Pentagon for delivering 398 F-35s to $30 billion.

02 Oca 2023

• ABD Savunma Bakanlığı binası, yakınlarında silah sesi duyulduktan sonra kapatıldı. Bakanlık, "Pentagon şu anda transit merkezindeki bir olay nedeniyle kapatıldı. Halkımızın bölgeden uzak durmasını rica ediyoruz." açıklamasında bulundu. Yetkililer; bir polis memurunun öldüğünü, saldırganın da öldürüldüğünü açıkladı.

04 Ağu 2021

• ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Microsoft ve Amazon'un yarıştığı Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı (JEDI) isimli 10 milyar dolarlık bulut projesini iptal etti. Tartışmalı: Pentagon daha önce ihalenin galibinin Microsoft olduğunu duyurmuş, kararın "Trump'ın baskısının" bir sonucu olduğunu söyleyen Amazon'un itirazıyla proje askıya alınmıştı.

07 Tem 2021

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Mahabadi suikasti

İran nükleer programının önemli ismi nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade Mahabadi'nin öldürülmesinden sonra gözler İsrail'e çevrildi.

Deniz Kaptan

·

10 Mar 2021

mahabadi-suikasti
• ABD Savunma Bakanlığı, 10 milyar dolarlık JEDI anlaşmasını kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiğini ve kazananın Microsoft olduğunu açıkladı . Arka plan: Pentagon, proje için Microsoft ve Amazon ile görüşmüş; ardından yola Microsoft ile devam etmişti. Amazon ise Beyaz Saray ve Donald Trump’ın sürece dahil olduğunu ve kendilerini saf dışı bıraktığını iddia ederek ihale sürecinin yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

10 Mar 2021

• Yılan hikâyesine dönen Ortak Kurumsal Savunma Altyapısının (JEDI) ihale süreci mahkeme kararı ile donduruldu . Teknoloji devleri Amazon ve Microsoft arasında geçen; kazananın ABD Savunma Bakanlığı'na özel, bulut teknolojisine sahip altyapı sistemi kuracağı yarışta nihai kararı Pentagon verecek. • Rapor: Savunma Bakanlığı genel müfettişi uzun bir araştırmanın ardından sürecin genel hatları ile federal tedarik yasaları ve politikalarıyla tutarlı olduğunu açıkladı. Anca...Devamını Oku

10 Mar 2021