balistik füze ile ilgili hikayeler

• Kuzey Kore , dün yapılan tatbikatlarda 4,5 tonluk “süper büyük” savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip yeni “Hwasong-11Da-4.5” taktik balistik füzesini başarılı bir şekilde test ettiğini açıkladı.

02 Tem 2024

• Kuzey Kore'de iki hafta önce hazırlanan "Friendly Father" isimli propaganda şarkısı, TikTok'ta viral oldu. Melodisi yüzünden Z kuşağı tarafından paylaşılan şarkıdaki bazı mesajlar tehditvari olarak yorumlandı. Dahası: Uzmanlar, balistik füze fırlatmakla övünen şarkı için "gerçek niyeti gizleyen bir paravan olduğu" uyarısında bulundu.

06 May 2024

• Güney Kore ile Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, füze denemesinin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Öte yandan: ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı, Kuzey Kore'yi yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

04 Nis 2024

• Güney Kore ile Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, füze denemesinin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Öte yandan: ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı, Kuzey Kore'yi yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

03 Nis 2024

• Güney Kore ve Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne üç balistik füze fırlattığını bildirdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, "fırlatılan füzelerin provakasyon olduğunu, Kore Yarımadası'ndaki barışı ve istikrarı tehdit ettiğini" söyledi. Bununla birlikte: Japonya Başbakanı Fumio Kishida, füzelerin düştüğü bölgede hasar tespit edilmediğini belirterek denemelerin, 18-20 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da katılacağı "Gelecek Nesiller için Demokra...Devamını Oku

19 Mar 2024

• Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne balistik füze denemesi kapsamında füze fırlattığını açıkladı. Japonya Sahil Güvenliği, balistik füzenin ülkenin kuzeyindeki Hokkaido bölgesi içine düşebileceği endişesiyle "J-Alert" uyarı sistemi yayınladı, caddelerde sirenler çalındı.

14 Nis 2023

• ABD, dün Güney Kore ve Japonya ile stratejik bombardıman uçaklarının kullanıldığı bir ortak hava tatbikatı düzenledi. Neden? Japonya Savunma Bakanlığı, cumartesi günü Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattığını duyurmuştu. Havada 66 dakika kalan balistik füzenin Japonya kara sularına düştüğü tahmin ediliyor. Kuzey Kore geçtiğimiz yıl da çeşitli tip ve menzillerde yaklaşık 90 füze fırlatmıştı.

20 Şub 2023

• Kuzey Kore lideri Kim Jong-un , ülkesinin kıtalararası balistik füze (ICBM) denemesi yaptığını doğrulayarak "Eğer düşmanlar sık sık nükleer saldırı araçları kullanarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne tehdit oluşturmaya devam ederse, partimiz ve hükümetimiz nükleer silahlarla topyekun şekilde karşılık verecek." açıklamasında bulundu. The Guardian Acil toplantı: Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından ABD, Japonya ve Güney Kore, Tayland'da düzenlenen A...Devamını Oku

25 Kas 2022

• Kuzey Kore , 4 Ekim'de Japonya üzerinden Pasifik Okyanusu'na fırlatılan balistik füze denemesinin amacının olası ABD ve Güney Kore hedeflerini vurmak ve yok etmek olduğunu açıkladı. Bir adım geriden: Kuzey Kore'den daha önce yapılan açıklamada, balistik füze denemelerinin ABD ve Güney Kore'nin bölgede yaptığı askeri tatbikatlara bir cevap niteliğinde olduğu belirtilmişti.

11 Eki 2022