aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Orta Doğu ile ilgili hikayeler

• Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi François Villeroy de Galhau , Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar nedeniyle petrol fiyatlarının artması durumunda yetkililerin bunun enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini analiz etmesi gerektiğini, ancak bu durumun faiz indirimlerinin ertelenmesi gibi bir durumla sonuçlanmayacağını söyleyerek, “Bir sürpriz olmadığı sürece çok fazla beklememeliyiz” dedi.

23 Nis 2024

• Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi François Villeroy de Galhau , Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar nedeniyle petrol fiyatlarının artması durumunda yetkililerin bunun enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini analiz etmesi gerektiğini, ancak bu durumun faiz indirimlerinin ertelenmesi gibi bir durumla sonuçlanmayacağını söyleyerek “Bir sürpriz olmadığı sürece çok fazla beklememeliyiz” dedi.

23 Nis 2024

• YetkinReport 'ta yayımlanan habere göre , İran'ın İsrail'e yaptığı saldırının ardından Rusya’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Vladimir Safronkov , Türkiye'ye gelerek diplomatik temaslarda bulundu. Haberde, "Rusya’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Safronkov’un Ankara’daki temaslarında konu, sadece İsrail, Filistin ve İran değil, Suriye de olacak. Özellikle de İdlib" ifadelerine yer verildi.

18 Nis 2024

• BBC Ortadoğu muhabiri Lina Sinjab , Suriye'nin başkenti Şam'daki evini 2013 yılında, içsavaşın başlamasından kısa bir süre sonra terk etti. Yıllar sonra ilk kez geri dönebildiğindeki izlenimlerini, halktan kişilerin görüşlerini aktardı .

16 Nis 2024

• Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , İranlı mevkidaşı ile telefonda görüştü. Görüşmede, "Bölgede ek gerilimin ve yeni tehlikeli kışkırtıcı eylemlerin Ortadoğu'da gerginliğin artmasına yol açabileceği, bu tür senaryoların önlenmesi ve bunların temel nedenlerinin ortadan kaldırılmasının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde öncelikli konu olması gerektiği" vurgulandı.

16 Nis 2024

QuandoQuando

HİKAYE

İsrail, İran'ın saldırılarına nasıl karşılık verdi

İran'ın İsrail'e 13 Nisan'da düzenlediği SİHA ve füze saldırısına karşı İsrail, saldırıyı püskürtmek için müttefiklerinin yardımına ek olarak Hava Savunma Düzeneği'ni kullandı.

16 Nis 2024

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , Papa Franciscus'a “Filistin” konulu bir mektup gönderdi. Mektupta şu ifadelere yer verildi: "Saygıdeğer Papa Hazretleri, Diyanet İşleri Başkanımızı kabulünüz vesilesiyle, saygı ve muhabbetlerimi iletiyorum. Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut...Devamını Oku

15 Nis 2024

• Avrupa Komisyonu'nun yeni raporuna göre, geçen yıl Avrupa'da yüzyılın en kötü yangın sezonlarından biri yaşandı. Sayılarla yangın: Komisyonun Ortak Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Orman Yangınları 2023 raporuna göre geçen yıl, Lüksemburg'un iki katı büyüklüğünde, yani 504.002 hektar alan yandı. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nin (EFFIS) verilerine göre bu yüzyılın yangınlardan en çok etkilenen üç yılı 2017 (988....Devamını Oku

13 Nis 2024

• Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 2023 yılında küresel ticaret hacminin yüksek enerji fiyatları ve enflasyon etkisiyle %1,2 daraldığını, ancak bu hacmin 2024 yılında %2,6 artmasını beklediklerini bildirdi. Beklentiler: DTÖ, 2024’te Afrika’nın ihracatını %5,3 ile diğer bölgelerden çok daha hızlı artırmasını bekliyor. Kurumun 2024 yılında Kuzey Amerika için ihracat artışı beklentisi %3,6, Ortadoğu için %3,5, Asya için %3,4, Avrupa için ise %1,7 seviyesinde.

12 Nis 2024

• İspanya Başbakanı Pedro Sánchez , üç günlük Ortadoğu ziyaretinin ilk durağı Ürdün'deki açıklamasında, yazdan önce Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. Detaylar: Sánchez, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararını, ilk olarak Bakanlar Kurulu'nda alacağını ve ardından Meclis'e sunacağını belirtti.

03 Nis 2024