Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile ilgili hikayeler

• TCMB'nin Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari açık 5,3 milyar dolarla dokuz ayın en yüksek aylık açığı oldu. Ayrıntılar: Yıllıklandırılmış cari açık da ılımlı bir artışla 31,5 milyar dolara çıktı. Çekirdek cari dengede ise 11 ay sonra yeniden açık görüldü. Net hata noksanda açık serisi Nisan ayında da devam etti.

13 Haz 2024

• TCMB verilerine göre, Nisan sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu , 2023 yıl sonuna göre 1 milyar dolar artışla 165,1 milyar dolar oldu. Ayrıca: Vadeye göre incelendiğinde, 2023 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 458 milyon dolar azalarak 154,5 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,5 milyar dolar artarak 10,6 milyar dolara yükseldiği gözlendi.

13 Haz 2024

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'ni devreye aldı. Neden? Bu yeni servis, özellikle onay veya tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak.

12 Haz 2024

• TCMB, cari dengenin Nisan ayında 5 milyar 285 milyon USD tutarında açık verdiğini duyurdu . Nisan ayında son 9 ayın en yüksek cari açığı kaydedilirken, yıllıklandırılmış cari açık ise 31,5 milyar USD’ye yükseldi. TCMB verilerine göre söz konusu dönemde ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 7,6 milyar USD seviyesinde gerçekleşirken, hizmetler dengesi kaynaklı net girişler ise 3,1 milyar USD düzeyinde gerçekleşti. ➕ Ayrıca: Nisan ayında doğrudan yatırımlar kale...Devamını Oku

11 Haz 2024

• TCMB , İhracat Genelgesi ile Görünmeyen İşlemler Genelgesini güncelledi. TCMB 10 Haziran'dan itibaren ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin bankalara satılan bölümünün TCMB’ye satış yükümlülüğü oranları %40'tan %30'a düşürecek.

10 Haz 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Gözler Fed'e çevrildi

Yurt içi piyasalarda gündem, Kurban Bayramı öncesinde oldukça yoğun. Bu hafta ödemeler dengesi, işsizlik oranı, sanayi üretimi ve perakende satışlar gibi istatistikler takip ediliyor olacak. Yurt dışında ise gözler Fed’in Haziran ayı kararına çevrili olacak.

10 Haz 2024

gozler-fede-cevrildi
• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin bankalara satılan kısmı için belirlediği TCMB’ye satış yükümlülüğü oranını %40’tan %30’a düşürdüğünü duyurdu. Yükümlülük oranı Nisan 2022’de çıkarılan bir kararnameyle %25’ten %40’a yükseltilmişti. 🗣️ Açıklama: Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden bir açıklama yayımlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için %70...Devamını Oku

10 Haz 2024

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan , bir zirvede yaptığı konuşmasında Haziran ayından itibaren yıllık enflasyonun her ay gerileyeceğine işaret ederek, "Baz etkileri nedeniyle yaz aylarında bu gerileme özellikle belirgin olacaktır. Ancak para politikası duruşumuzu belirlerken bizim takip ettiğimiz gösterge, aylık enflasyonun ana eğilimi olmaya devam edecek. Mayıs ayı itibarıyla aylık enflasyonun ana eğiliminin %3 civarında olduğunu tahm...Devamını Oku

10 Haz 2024

• TCMB, onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurdu. Nedir? TCMB’den yapılan açıklamaya göre servis öncelikle 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere farklı iş modellerinde kullanılabilecek. Ayrıca: FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecek.

06 Haz 2024

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mayıs ayı aylık fiyat gelişmeleri raporunda, söz konusu dönemde ücretsiz 25 metreküplük doğalgaz desteğinin sona ermesiyle birlikte enerji grubunda fiyatların önemli ölçüde arttığı ve bunun da yıllık enflasyonun üzerinde baskı oluşturduğu ifade edildi. Raporda çekirdek enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrettiği belirtilirken, gıda grubundaki enflasyonun mevsimsel etkilerle zayıfladığı, hizmet ve temel mal gruplarında ise...Devamını Oku

05 Haz 2024