aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Pelin Cengiz

Ekoloji ve ekonomi yazarı.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Seçim sonrası stagflasyon riski arttı mı?

Yerel seçim sonrası Türkiye için stagflasyon riskini Aziz Konukman, Ömer Rıfat Gencal, Hayri Kozanoğlu ve Murat Batı'ya sorduk.

Pelin Cengiz

·

05 Nis 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Uzmanlar yorumluyor: Seçim sonrası ekonomi politikaları ne yöne?

Ekonomiye ilişkin hemen herkesin aklındaki soruları Şenol Babuşçu, Sinan Alçın, Murat Birdal, Kerim Rota ve Aziz Çelik'e sorduk: Mehmet Şimşek görevinde kalır mı? Enflasyonda düşüş trendi bu yıl başlayabilir mi? Asgari ücret, emekli maaşları gibi konular gündemden düşer mi? Döviz kuru yıl sonunda ne kadar olur?

Pelin Cengiz

·

03 Nis 2024

AngstAngst

HİKAYE

Yapay zeka kurtarıcımız mı olacak sonumuz mu?

ChatGPT’ye “Merhaba, nasılsın?” diye sorduğunuzda bu sorgu, uzaktaki bir veri merkezinde bir bilgi işlem sistemini tetikliyor. Bunların hepsinin bir karbon ayak izi var. Yapay zeka veri merkezlerinin 2027 yılına kadar Hollanda’dan fazla elektrik kullanabileceği hesaplanıyor.

Pelin Cengiz

·

23 Mar 2024

AngstAngst

HİKAYE

Avrupa'nın ikilemi: Hem çiftçi hem iklim dostu olmak mümkün mü?

Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında zirveye çıkan çiftçi isyanları hız kesmeden devam ederken başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin pek çoğu etkileniyor. Peki çiftçiden vazgeçmeden yeşil politikaları uygulamak imkansız mı?

Pelin Cengiz

·

02 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Serbest Kürsü: Türkiye neden mercimek yerine altını seçti?

Mercimek mi altın mı ikileminde Türkiye mercimeği tercih etseydi ne Anadolu coğrafyasının zehirlenmesine göz yumacaktı ne de mercimek üretimindeki avantajını kaybedip Kanada’dan mercimek ithal eder hâle gelecekti.

Pelin Cengiz

·

22 Şub 2024

AngstAngst

HİKAYE

Kelimeler kifayetsiz: Hayatımıza giren 10 yeni iklim terimi

İklimle ilgili kriz derinleştikçe, eylem ihtiyacının aciliyetini vurgulayacak yeni terim ve kavramlara ihtiyacımız da artıyor. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum için geçen yıl hayatımıza giren 10 yeni iklim terimi.

Pelin Cengiz

·

10 Şub 2024