Sermaye Piyasası Kurulu ile ilgili hikayeler

• Elektrikli scooter kiralama hizmetleri sunan yerli girişim şirketi BinBin, Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yaparak halka arz edileceğini duyurdu. Bilgi notu: BinBin, Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Hırvatistan, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna Hersek’te de hizmet veriyor.

10 Tem 2024

• Elektrikli scooter kiralama hizmetleri sunan yerli girişim şirketi BinBin, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yaparak halka arz edileceğini duyurdu. Bilgi notu: BinBin, Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Hırvatistan, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna Hersek’te de hizmet veriyor.

09 Tem 2024

• Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ), kripto varlık düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin ardından sürecin ayrıntılarını açıkladı. Açıklama: Duyuruda, söz konusu düzenleme ile Türkiye'de faaliyet gösteren veya gösterecek olan kripto varlık hizmet sağlayıcılarının ilgili kanun kapsamında Kurul'un düzenleme ve denetimi yetkisi altına alındığı belirtildi.

04 Tem 2024

Yasal çerçeve olumlu; ikincil düzenlemeler bekleniyor Hüseyin Koyuncuoğlu Kripto varlık ekosistemine yönelik düzenleme içeren "Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" , 26 Haziran'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla söz konusu alanın düzenlenmesine yönelik yetki, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) verilirken, kripto para borsası olarak bilinen kuruluşların Türkiye'de hizmet verebilmesi için lisans alma zorunl...Devamını Oku

03 Tem 2024

• Kripto paralar ve borsa varlıklarına uygulanacak işlem vergisine ilişkin yeni ayrıntılar paylaşıldı. Ekonomim ’den Canan Sakarya’nın haberine göre, söz konusu işlem vergisi uygulaması kesinleşti. Sakarya, Kurban Bayramı sonrası TBMM’ye sunulacak ilk yasa teklifinin vergi paketi olacağına işaret etti. Fakat haber, ilk etapta vergi paketinde kripto paralara ilişkin bir ayrıntı bulunmayacağının ve kripto varlıklara getirilecek işlem vergisine ilişkin adımların ilerle...Devamını Oku

11 Haz 2024

• Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) hayata geçirdiği düzenlemeye göre gayrimenkul yatırım fonları gayrimenkul projelerine yatırım yapabilecek. Açıklama: Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konu ile ilgili sosyal medyada yaptığı değerlendirmede, "Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarının kurulmasına yönelik düzenleme yapıyoruz. Böylece kentsel dönüşümün finansmanına ve konut arzının artırılmasına katkı sağlayacağız" dedi.

30 May 2024

• Gayrimenkul sektör temsilcileri , Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hayata geçirilecek Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) düzenlemesini olumlu karşıladı. Görüşler: AA'nın derlediği sektör temsilcilerinin yorumlarına yer verdiği haberde , sektörün finansman sıkıntısını ortadan kaldıracağı ve üretimi artacağı görüşleri ön plana çıktı.

30 May 2024

• Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret AŞ, Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret AŞ'nin halka arzlarına onay verdi. Bir adım sonrası: Horoz Lojistik, pay başına 55 liradan, Yiğit Akü pay başına 34,68 liradan ve Altınkılıç Gıda ise 22,98 liradan halka arz edilecek.

27 May 2024

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Sermaye Piyasası Kurulu’nun hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kurulmasıyla ilgili son aşamaya geldiklerini ifade ederek, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskıs...Devamını Oku

27 May 2024

• Horoz Lojistik , halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu. Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz, şirketin borcunun bulunmadığını, halk arz gelirini büyüme ve yeni yatırım alanlarına giriş için kullanacaklarını vurguladı.

23 May 2024