rüşvet ile ilgili hikayeler

• İzmir'in Aliağa ilçesinde gümrük çalışanları ve müşavirlerine yönelik yolsuzluk soruşturması kapsamında 77 kişi "rüşvet" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla gözaltına alındı; tüm şüphelilerin mal varlıklarına el konuldu.

09 Tem 2024

• Vietnamlı emlak milyarderi ve ülkenin en zengin kadınlarından olan Truong My Lan , dünyanın en büyük banka dolandırıcılıklarından birine ilişkin davada 11 yıl boyunca ülkenin en köklü bankalarından birini yağmaladığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. Bir adım geriden: Lan, Saigon Ticaret Bankası üzerinden zimmetine para geçirmek, bankacılık yasasını ihlal ve rüşvet suçlamalarıyla yargılandı. Vietnam devlet medyasına göre Lan'ın işlediği suçların getirdiği ma...Devamını Oku

12 Nis 2024

• Çin Futbol Federasyonu'nun eski başkanı Chen Xuyuan, aldığı 11 milyon dolarlık rüşvet nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Chen'in sözleşmeler, yatırımlar ve spor etkinliklerinin düzenlenmesi için yaptığı yardımın karşılığında para ve değerli eşya aldığı belirtildi. Bir adım geriden: 2019'da federasyon başkanlığı görevine getirilen Chen, Şubat 2023'te rüşvet suçlamasıyla tutuklanmıştı.

27 Mar 2024

• ABD'li Senatör Bob Menendez hakkındaki rüşvet suçlamalarıyla ilgili yeni bir iddianame hazırlandığı ortaya çıktı. New York Güney Bölge Federal Mahkemesi'ne, Menendez hakkında 66 sayfalık yeni bir iddianame sunuldu. İddianamede "komplo, adaleti engelleme, kamu görevlisinin yabancı ajan olarak hareket etmesi, rüşvet, gasp ve elektronik dolandırıcılık" gibi suçlamalar yer aldı. Bir adım geriden: Daha önce de Menendez ve eşi hakkında mahkemeye, 22 Eylül 2023'te rüşvet ...Devamını Oku

07 Mar 2024

• Büyükçekmece Belediyesi'nde görevli birkaç personel hakkındaki "rüşvet" iddiaları üzerine açılan soruşturmada Başsavcılık, depreme dayanıksız olduğunu belirterek yaklaşık 8 milyar 640 milyon lira değerindeki 144 villanın yıkımına karar verdi. Operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 22 şüpheliden 8'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ne olmuştu? Belediye görevlilerinin rüşvet karşılığı usulsüz yapılara inşaat ruhsatı verdiği tespit edilmiş; bilirkişi heye...Devamını Oku

24 Oca 2024

• Avustralya'da Hepburn Shire'ın belediye başkanı Brian Hood , ChatGPT'nin rüşvet suçundan hapis yattığı yönündeki yanlış iddiaları düzeltmemesi durumunda OpenAI'yi dava edebileceğini bildirdi. Hood'un OpenAI'ı dava etmesi hâlinde bu, ChatGPT'yi yönelik açılan ilk hakaret davası olacak.

10 Nis 2023

• Avrupa Parlamentosu milletvekili Stefania Zambelli ve dört yardımcısının "yolsuzluk" soruşturması kapsamında 170 bin avrodan fazla parasına el konulduğu bildirildi. Konuya ilişkin açıklamada Zambelli'nin "işe alımlarda usülsüzlük" yaptığı ve işe aldığı kişilerden "en az biriyle yakın akraba" olduğu ifade edildi. Yardımcıların ise sahip oldukları eğitim ve mesleki beceriler konusunda yanlış beyan verdiği değerlendiriliyor. Arka plan: Belçika Federal Savcılığı'nın yür...Devamını Oku

01 Mar 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Hepiniz suçlusunuz!

Kahramanmaraş’taki depremlerde on binlerce kişi yaşamını yitirdi. Depremin ilk haftasında müteahhitler gözaltına alındı, tutuklandı; ancak sadece suçlular onlar değildi. Bu sistemin içindeki tüm kurumlar ve kişiler, depremin ardından hayatını kaybeden on binlerce vatandaşın da failleri konumuda. Neden mi?

İlkim Emirler

·

27 Şub 2023

hepiniz-suclusunuz
• Gökçeada Belediyesi'ne "yolsuzluk" ve "rüşvet" iddiasıyla düzenlenen operasyonda Belediye Başkanı İYİ Parti'li Ünal Çetin'in de aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

01 Şub 2023

• Eski Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili , "yolsuzluk" suçlamasıyla tutuklanmasının ardından ilk kez hâkim karşısına çıktı. Avukatları, Kaili'nin tutukluluğunun elektronik kelepçeyle ev hapsine çevrilmesini talep etti; ancak mahkeme talebi reddetti. Kaili'nin soruşturmada işbirliği yaptığı, rüşvet aldığı iddialarını ise tümüyle reddettiği aktarıldı.

23 Ara 2022