aposto-logo
TR
TREN

Mehmet Şimşek ile ilgili hikayeler

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , 3. çeyrek büyüme verilerine ilişkin değerlendirmesinde, program dahilinde dengeli bir kompozisyona doğru yol alındığını belirterek, yatırım ve ihracatın bir önceki çeyreğe göre arttığına dikkat çekti. Açıklamalar: TRT Haber'de yaptığı açıklamada “Önümüzdeki dönemde iç talep yavaşlayacak, şirketlerimiz mutlaka dış pazar arayışına girsinler, her türlü desteği vereceğiz” diyen Şimşek, bakanlığın sosyal medya hesabından yaptığı ya...Devamını Oku

01 Ara 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Bloomberg'e verdiği röportajda, para politikasındaki normalleşmeyle birlikte herhangi bir teşvike ihtiyaç olmadan KKM’den çıkışın tamamlanacağına inandığını belirtti. Şimşek, "KKM’nin getirdiği en büyük teşvik vergi istisnasıdır. O konuda da önümüzdeki sene bir değerlendirme yapacağız" dedi.

27 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , ülkeye döviz getirilmesini teşvik etmek üzere, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yurt dışındaki bazı faaliyetlerine uygulanacak vergi indirim ve istisna oranının %50'den %80'e çıkarılacağını belirtti.

23 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Avrupa Yatırım Bankası'ndan (EIB) deprem sonrasındaki dönem için 400 milyon avro finansman sağlanmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığını belirterek, "Böylece bu yıl Kasım itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış kaynak miktarı 7,5 milyar dolara ulaştı" dedi.

20 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , yeşil ve yenilikçi dönüşüm firmalarına öz kaynak finansmanı sağlamak amacıyla ‘Türkiye Yeşil Fonu’ adında yeni bir fon kurulacağını duyurdu. Dahası: Şimşek, fonun SPK mevzuatına tabi olacağını ve Dünya Bankası kredisinin de fon için kaynak oluşturacağını dile getirdi.

16 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , ihracatçıların Türk Eximbank kredilerine erişiminde yeni bir dönemi başlattıklarını belirterek, "Türk Eximbank, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarını çözme amacıyla, teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlayacak" dedi.

14 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

“Mülkiyet hakkı ve Anayasa eşiği”

Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne ilişkin verilen karar, ekonomi çevrelerinde "hukukun yabancı yatırımcıya etkisi" üzerinde tartışmalara neden oldu.

Emircan Yaman

·

13 Kas 2023

• Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Türkiye'ye yatırımcı güveninin geri geldiğini savundu. “Türkiye'nin kredi risk primi (CDS), Mayıs'taki 700 baz puan seviyesinden 400 baz puanın altına indi” diyen Şimşek, “Türkiye'nin risk primi neredeyse yarıya inmiş durumda yani yatırımcı güveni geliyor, bu da sermaye girişine yol açacak” yorumunda bulundu.

13 Kas 2023

Efforts to Exit the Gray List

Turkey's issues are undoubtedly much more intricate, deeply ingrained, and structural. While the endeavors to exit the Gray List represent positive and well-intentioned steps, Turkey should concentrate on ensuring legal security and developing a rational fiscal framework with a much stronger determination.

Enes Özkan

·

10 Kas 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , AK Parti'nin seçim çalışmalarına başladığını duyurduğu MKYK toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e söz verirken “Ben Mehmet Bey’e karışmıyorum, o kendisi karar veriyor” ifadelerini kullandı. Bir adım geriden: Politika faizi %35'e yükseltildiğinde Erdoğan'ın Şimşek'i uyardığı iddia edilmiş, Cumhurbaşkanlığı ise bu iddiayı yalanlamıştı.

10 Kas 2023