Erhan Aslanoğlu

İstanbul Topkapı Üniversitesi rektör yardımcısı, akademisyen ve ekonomist. Makroekonomi, Türkiye ve dünya ekonomisi alanlarıyla ilgilenen Aslanoğlu’nun yayımlanmış bir kitabı, kitap bölümleri, çok sayıda makalesi ve tebliğleri bulunuyor. Genel ekonomi, makroekonomik göstergelerin yorumlanması, Türkiye ve dünya ekonomisi, göstergeler ve gelişmeler üzerine seminer ve eğitimler veriyor.

EXANTEEXANTE

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Yavaşlayan ekonomide doğrudan yatırım çekme stratejileri

Hafta başında makroekonomik görünümümüze ilişkin önemli verileri aldık. Nisan ayı verilerine göre, sanayi üretiminde aylık ve yıllık bazda gerileme görülürken, işsizlikte ise yatay bir seyir ortaya çıktı. Ödemeler dengesinde ise cari işlemler açığı beklentilerden bir miktar düşük olmasına rağmen yüksek seviyede gerçekleşti.

Erhan Aslanoğlu

·

12 Haz 2024

yavaslayan-ekonomide-dogrudan-yatirim-cekme-stratejileri
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Para politikası karışık sinyaller veriyor

Merkez Bankası’nın Mayıs ayı başında yayımladığı enflasyon raporunda enflasyonun gidişatına ilişkin riskler oldukça yoğun belirtilmesine rağmen, mevcut politika çerçevesinin bu yıl ve gelecek yıl için öngörülen enflasyon tahminlerine ulaşmakta sorun çıkarmayacağı yönündeki beklenti, raporda da paylaşılmış oldu.

Erhan Aslanoğlu

·

21 May 2024

para-politikasi-karisik-sinyaller-veriyor
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Altın ve petrolde yön ne tarafa doğru?

Son birkaç haftadır petrol ve altın fiyatlarındaki yükselişler, finansal piyasalarda daha oynak günlerin bizleri beklediğinin sinyallerini veriyor.

Erhan Aslanoğlu

·

18 Nis 2024

altin-ve-petrolde-yon-ne-tarafa-dogru
EXANTEEXANTE

HİKAYE

TCMB’den zorunlu ve doğru bir adım

TCMB zorunlu ama doğru bir adım attı. Enflasyonla mücadelede kararlı olduğu mesajını sürekli veren, bu çerçevede likidite önlemleri ile parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmeye çalışan banka, amacına tam ulaşamadığını görüyordu.

Erhan Aslanoğlu

·

22 Mar 2024

tcmbden-zorunlu-ve-dogru-bir-adim
EXANTEEXANTE

HİKAYE

ÜYELERE ÖZEL

Fed doğrusunu mu yaptı?

Faiz artırımları bir fırtınaya benzer ve finansal piyasaların hiç hoşuna gitmez. Faiz indirimleri ise piyasaların rüzgarı adeta arkasından alıp bir yelkenli misali keyifle yol aldığı bir süreç anlamına gelir. İşin özüne bakacak olursak, böyle bir süreçteyiz.

Erhan Aslanoğlu

·

02 Şub 2024

fed-dogrusunu-mu-yapti