aposto-logo
TR
TREN

Google ile ilgili hikayeler

• Google , yapay zeka hizmeti Bard'ın artık Gemini adını verdiği yeni modeli tarafından destekleneceğini duyurdu. Gemini modelinin, Bard'ın verilen komutları daha iyi anlayarak akıl yürütme süreçlerine katkı sunması bekleniyor.

08 Ara 2023

• Gmail , artık spam e-postalarını daha etkili biçimde filtreliyor. Dolandırıcıların spam filtrelerini aşmak için kullandığı özel karakter ve emojiler ya da yazım hataları gibi taktikler artık Gmail'in "RETVec" olarak adlandırdığı teknoloji tarafından yakalanarak spam olarak işaretleniyor.

07 Ara 2023

• ABD'de Demokrat Partili Senatör Ron Wyden, Adalet Bakanlığı'na (DOJ) yazdığı mektupta yabancı hükümetlerin kullanıcıları akıllı cihazlarına gelen anlık bildirimler (push notification) üzerinden gözetleyerek takip etmek için Google ve Apple'dan veri talebinde bulunduklarını bildirdi. Talepler: Wyden, Adalet Bakanlığı'nın anlık bildirim casusluğunun kamuoyunda tartışılmasını engelleyen "tüm politikaları yürürlükten kaldırmasını ya da değiştirmesini" istedi. D...Devamını Oku

07 Ara 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Yapay zeka demokrasileri nasıl etkileyecek?

Yapay zeka uygulamaları, özellikle son 4-5 yılda çok gelişti. Şu ana kadar, bu teknolojinin demokrasi üzerinde etkisinin kısıtlı olduğunu varsaysak dahi, aralarındaki etkileşim gelecekte katlanarak artacak. Peki yapay zeka, insanların seçimlerini ve karar alma süreçlerini nasıl etkileyebilir; demokrasilerin gidişatını nasıl yönlendirebilir?

06 Ara 2023

• Gmail , Google'ın güvenlik blogunda duyurulan gelişmeye göre artık spam e-postalarını daha etkili biçimde filtreleyebiliyor. Nasıl çalışıyor? Dolandırıcıların spam filtrelerini aşmak için kullandığı özel karakter ve emojiler ya da yazım hataları, Gmail'in "RETVec" olarak adlandırdığı teknoloji tarafından yakalanarak spam olarak işaretlenecek.

06 Ara 2023

• Google'ın I/O 2023 etkinliğinde duyurduğu yeni nesil yapay zekası Gemini'ın yayınlanması, modelin İngilizce dışındaki dillerde sorun yaşaması nedeniyle şirketin CEO'su Sundar Pichai tarafından gelecek yıla ertelendi. Detaylar: The Information'da yer alan habere göre, OpenAI'ın GPT-4'üne rakip olacak modelin tanıtımının önümüzdeki hafta yapılması bekleniyordu.

05 Ara 2023

• Bir kısmı Google DeepMind üzerine çalışan bir grup bilim insanı, OpenAI'ın ChatGPT'yi eğitmek için kullandığı veri setlerini ifşa eden bir saldırı yöntemi keşfetti. GPT'ye, bir kelimeyi sonsuza dek tekrar etme komutunu verdiklerini ifade eden araştırmacılar, yapay zekanın bir noktada bu kelimeyi tekrar etmeyi bırakarak veri setinden büyük parçaları paylaşmaya başladığını belirtti . Neler var? Saldırının sonucunda GPT'nin bir CEO'nun e-posta imzası ve iletişim bilgil...Devamını Oku

05 Ara 2023

• Google'ın I/O 2023 etkinliğinde duyurduğu yeni nesil yapay zekası Gemini'ın yayınlanması, modelin İngilizce dışındaki dillerde sorun yaşaması nedeniyle şirketin CEO'su Sundar Pichai tarafından 2024 yılına ertelendi. Detaylar: The Information'da yer alan habere göre, OpenAI'ın GPT-4'üne rakip olması beklenen modelin tanıtımının önümüzdeki hafta yapılması bekleniyordu.

05 Ara 2023

🤝 Müzik ve kültür yayını Paste Magazine, geçtiğimiz haftalarda kapatılan Jezebel’i satın almış . 📭 Uzun yıllardır basit ve ücretsiz bir e-bülten yayınlamak isteyenlerin favorisi olan TinyLetter, önümüzdeki Şubat ayında kapanıyor . 🇲🇽 Karteller ve çetelerin şiddeti Meksika’da geçtiğimiz hafta içerisinde yalnızca bir günde beş gazetecinin yaralanmasına neden oldu . 🇨🇦 Google, Kanada’da gazetelere ve haber sitelerine yıllık ödeme yapmayı kabul etti . 🤖 Google’ın ...Devamını Oku

03 Ara 2023

• Amazon Web Services'in iki gün sürecek "AWS re:Invent" etkinliği dün başladı. Etkinliğin ilk gününde şirketin OpenAI'ın ChatGPT'si ve Google'ın sohbet robotu Bard'a rakip olarak geliştirdiği yapay zeka destekli sohbet robotu "Amazon Q" tanıtıldı. Geniş açı: Etkinlikte yapılan diğer duyurular arasında Trainium2 ve Graviton4 isimli iki yeni çip, kimlik doğrulaması için yeni bir avuç içi tarayıcı, Aurora, ElastiCache ve Redshift için üç yeni sunucusuz hizmet paketi ve...Devamını Oku

30 Kas 2023