aposto-logo
TR
TREN

Alphabet ile ilgili hikayeler

QuandoQuando

HİKAYE

ABD, yapay zekayı kontrol etmek için ilk büyük adımı attı

Yapay zekayı regüle etme çabaları giderek daha ciddi bir hal alıyor

31 Eki 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Dezenformasyon savaşı: Sosyal ağlar, Hamas-İsrail çatışması nedeniyle AB'nin hedefinde

Hamas-İsrail çatışması, yeni çevrimiçi içerik yasasını test etmesi için AB'ye fırsat tanıyor

İrem Denli

·

17 Eki 2023

• Avrupa Birliği (AB), Hamas'ın İsrail'e saldırısının ardından dezenformasyonu önlemede yetersiz kaldığı gerekçesiyle X hakkında soruşturma başlattı. AB Komiseri Thierry Breton dezenformasyon nedeniyle Elon Musk'ı uyarmış; X CEO'su Linda Yaccarino, Hamas ile ilişkili yüzlerce hesabın kapatıldığını ve on binlerce paylaşımın kaldırıldığını açıklamıştı.

16 Eki 2023

🗞 Ilgaz Gökırmaklı, Londra’daki The Guardian eğitiminde gördüklerini ve Simon Hattenstone ile görüşmesini anlattı . 🗞 Işın Eliçin, çatışma ve savaş dönemlerinde gazetecilerin nasıl şiddeti yüceltmeden yaşananları aktarabileceğini yazdı . 💰 Anıl Aba, Alphabet’in şu ana kadar öldürdüğü en büyük beş uygulamayı derledi . 💰 Sarphan Uzunoğlu, online haberlerden para kazanmanın ne kadar mümkün olduğunu inceledi . 💰 James Brenier’ın liderlik üzerine tavsiyeler verdiği y...Devamını Oku

15 Eki 2023

• Meta CEO'su Mark Zuckerberg , Alphabet CEO'su Sundar Pichai ve Elon Musk, ABD Kongresi'nin yapay zekaya yönelik çıkaracağı yasaya yardımcı olmak için ABD Senatosu liderliğinde gerçekleşecek kapalı bir forumda bir araya gelecek.

14 Eyl 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Avrupa Birliği, teknoloji şirketleri için kuralları yeniden yazıyor

"En etkili online şirketler artık AB kurallarımıza göre oynamak zorunda kalacak."

İrem Denli

·

07 Eyl 2023

• Avrupa Komisyonu , AB'nin teknoloji şirketlerine katı kurallara getirecek olan Dijital Piyasalar Yasası'ndan (DMA) etkilenecek şirketleri açıkladı. Buna göre; Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Amazon ve ByteDance DMA'ya tabi tutulacak. Geniş açı: AB, DMA ile teknoloji şirketlerinin birlik içinde kullanıma sunduğu ürün ve hizmetleri rekabete uygun hâle getirmeyi hedefliyor. Hizmet ve ürünlerini DMA ile uyumlu hâle getirmek için Mart 2024'e kadar zamanı olan şirketle...Devamını Oku

07 Eyl 2023

• Dünyanın en büyük arama motoru Google , 25'inci yaşına girdi. Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesi olarak kurduğu şirket, günümüzde Alphabet çatısı altında işlem görüyor. Page ve Brin, Google kelimesini, 10 üzeri 100 anlamına gelen "googol" teriminden türetmişti.

04 Eyl 2023

• Yapay zeka sektörünün önde gelen şirketleri OpenAI, Microsoft, Alphabet ve Anthropic, büyük makine öğrenimi modellerinin geliştirilmesini düzenlemek üzere bir forum başlatacaklarını duyurdu. ‘Frontier Model Forum’ isimli forum, mevcut modellerin yeteneklerini aşan en gelişmiş yapay zeka modellerinin güvenli ve sorumlu bir şekilde geliştirilmesini amaçlayacak.

01 Ağu 2023

• Google çatı şirketi Alphabet , ürünün Şubat ayındaki lansmanından bu yana en büyük genişlemeyi gerçekleştirerek yapay zeka sohbet robotu Bard’ı Avrupa ve Brezilya’da piyasaya süreceğini açıkladı. Bir adım geriden: Bard'ın Avrupa Birliği’ndeki lansmanı, AB düzenleyicileri tarafından kişisel verileri koruma yasaları çerçevesinde engellenmişti.

17 Tem 2023