aposto-logo
TR
TREN

otonom sürüş ile ilgili hikayeler

QuandoQuando

HİKAYE

Otonom sürüş: Kontrol kimde olmalı?

Tesla, otonom sürüş teknolojisi nedeniyle iki kişinin ölümüne yol açmakla suçlanıyor

İrem Denli

·

02 Eyl 2023

• Elon Musk , 90 dakika süren Twitter Spaces sesli sohbetinde yeni yapay zeka şirketi xAI'nin amacının “evreni anlamak” olacağını ifade etti. Musk ayrıca xAI'ın diğer şirketleri Twitter ve Tesla ile yakın bir şekilde çalışacağını; yapay zeka modellerini eğitmek için açık hesapların tweetleri kullanırken Tesla’nın otonom sürüş çalışmalarından da karşılıkla fayda sağlanabileceğini dile getirdi.

17 Tem 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Daimler ve Toyota, Japonya'daki kamyon operasyonlarını birleştirecek

Kesin anlaşmanın 2024'ün ilk çeyreğinde imzalanması bekleniyor

02 Haz 2023

• Çin'in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD, otonom sürüş konusunda rakiplerinin gerisinde kalması nedeniyle yeni bir "akıllı sürüş araştırma bölümü" kurdu ve büyük bir işe alım sürecine girdi. 4 ila 5 bin arasında yazılım mühendisinin işe alındığını belirten Kıdemli Başkan Yardımcısı Stella Li, iki ila üç yıl içinde çeşitli inovasyonlarla öne çıkacaklarını belirtti.

18 May 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Elektrikli araçlarda öne çıkanlar

Tesla'nın hissedar toplantısında, şirketin durumu ve geleceği konuşuldu. BYD, otonom sürüş teknolojileri konusunda harekete geçti.

Ece Filizel

·

17 May 2023

• Tesla'nın , otonom sürüş yazılımı nedeniyle ABD'de 363 bin aracı geri çağırdığı bildirildi. Tesla, yazılımdaki sorunun herhangi bir yaralanma veya ölüme neden olmadığını belirtirken Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), sistemin sarı ışıkta geçmek ve dur işaretinde tam olarak durmamak gibi yerel yasaları ihlal ettiğini söyledi.

20 Şub 2023

• Tesla’nın otonom sürüş yazılımı direktörü Ashok Elluswamy, şirketin otonom sürüş yazılımının gösterildiği videonun kurmaca olduğunu açıkladı. İddialara göre, Elon Musk'ın 2016’da "Tesla kendi kendine (hiçbir insan müdahalesi olmadan) şehir sokaklarından otoyola ve caddelere doğru ilerliyor, sonra bir park yeri buluyor" diyerek paylaştığı videodaki araç kendi kendini sürmüyor, önceden belirlenen rotaya ve komutlara göre hareket ediyordu. TIME

19 Oca 2023

• Tesla’nın otonom sürüş yazılımı direktörü Ashok Elluswamy şirketin otonom sürüş yazılımının gösterildiği videonun kurmaca olduğunu açıkladı. İddialara göre, Elon Musk'ın 2016’da "Tesla kendi kendine (hiçbir insan müdahalesi olmadan) şehir sokaklarından otoyola ve caddelere doğru ilerliyor, sonra bir park yeri buluyor" diyerek paylaştığı videodaki araç kendi kendini sürmüyor, önceden belirlenen rotaya ve komutlara göre hareket ediyordu. Tesla için zor zamanlar: ...Devamını Oku

19 Oca 2023

• Gelişmiş sürücü destek sistemleri, otonom sürüş ve robotik için tasarlanmış yazılım geliştiren Kaliforniya merkezli girişim Helm.ai , Freeman Group liderliğindeki bir C Serisi turunda 31 milyon dolar yatırım aldı. Bundan bir yıl önde 26 milyon dolarlık bir yatırım daha alan Helm.ai'ın değerlemesi, bu son yatırımla birlikte 431 milyon dolara çıktı. Helm.ai Farklı yaklaşım: Otonom araç geliştiricileri, sürücüsüz aracın "beynini" eğitmek ve geliştirmek için gen...Devamını Oku

22 Ara 2022

• Ulusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi (NHTSA), General Motors'un robotaksi filosu Cruise araçlarında kullanılan otonom sürüş teknolojisine yönelik soruşturma başlatıldığını duyurdu. Konuya ilişkin raporda; araçların sert fren yapmasına ve diğer araçlar için ani engeller oluşturmasına neden olduğu belirtilen teknolojinin, daha önce üç kazaya yol açtığı ifade edildi.

19 Ara 2022