aposto-logo
TR
TREN

İslamabad ile ilgili hikayeler

• Pakistan'ın sınır dışı kararının ardından son 20 günde Afganistan'a dönen belgesiz göçmen sayısının 400 bin olduğu öğrenildi. Bir adım geriden: İslamabad yönetimi, çoğunluğu Afgan vatandaşlarından oluşan 1,7 milyon belgesiz göçmene ülkeyi terk etmeleri için 31 Ekim'e kadar süre vermiş; resmî kaydı bulunan 1,4 milyon Afgan'ın ise endişelenmesine gerek olmadığını belirtmişti.

23 Kas 2023

• Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, başkent İslamabad'daki Yüksek Mahkeme önünde paramiliter yetkililer tarafından tutuklandı. Tutuklanma ardından ülke genelinde protestolar başladı. Ne olmuştu? Han, Nisan 2022'de ülkede yapılan güven oylaması sonucunda görevden alınmıştı. Görevden alınmasının siyasi amaçlı, yasadışı ve bir Batı komplosu olduğunu iddia eden Han, Başbakan Şahbaz Şerif hükümetine karşı kampanya yürütmüş ve erken seçim talep etmişti.

10 May 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han tutuklandı

Parti yetkilileri, Han'ın yolsuzluk davasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

Tanem Zaman

·

09 May 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🔔 Eski Pakistan Başbakanı İmran Han tutuklandı

Parti yetkilileri, Han'ın yolsuzluk davasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

09 May 2023

• Pakistan’ın eski başbakanı İmran Han’ın duruşmaya çıkarılacağı İslamabad kentinde güvenlik güçleri ve Han destekçileri arasında arbede yaşandı. Olaylar üzerine Han'ın duruşması ertelendi ve eski başbakanın evine dönmesine izin verildi.

20 Mar 2023

• Eski Pakistan Başbakanı İmran Han'ın konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. Han, erken seçim talebiyle yürüyüş yaptığı sırada gerçekleşen suikast girişiminde bacağından yaralandı. AP Bir adım geriden: İmran Han liderliğindeki hükümet nisan ayında güvenoyu alamaması üzerine düşmüştü. Yolsuzluk suçlaması nedeniyle beş yıl siyasi yasak alan lider, destekçileriyle birlikte Lahor kentinden başkent İslamabad'a yürüyüş gerçekleştiriyordu.

04 Kas 2022

• Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han'ın konvoyuna silahlı saldırı düzenlendi. Han, erken seçim talebiyle yürüyüş yaptığı esnada gerçekleşen suikast girişiminde bacağından yaralandı. Bir adım geriden: İmran Han liderliğindeki hükümet, nisan ayında meclisten güvenoyu alamaması üzerine düşmüştü. Yolsuzluk suçlaması nedeniyle beş yıl siyasi yasak alan lider, destekçileriyle birlikte Lahor kentinden başkent İslamabad'a yürüyüş gerçekleştiriyordu.

04 Kas 2022

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🛎 İmran Han’a suikast girişimi

Eski Pakistan Başbakanı, bacağından yaralandı

03 Kas 2022

• Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han hakkında "polis ve yargıcı tehdit ettiği" gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın ardından açılan davada mahkeme, tutuklama emri verdi. Bir adım geriden: Pakistan'da parlamentoda, 10 Nisan'da yapılan güven oylamasında, 174 "hayır" oyu alarak hükümeti düşen İmran Han, hakkında 21 Ağustos'ta "Yargıç Zeba Çaudri, İslamabad Emniyet Müdürü ve onun yardımcısını tehdit ve terörize ettiği" gerekçesiyle dava açılmıştı.

03 Eki 2022