aposto-logo
TR
TREN

Hamas ile ilgili hikayeler

• İsral-Hamas savaşının başlamasından bu yana ilk kez Gazze'nin kuzeyine havadan insani yardım indirildi. Yardımlar, Birleşik Krallık'ın Yemen ile yaptığı anlaşmanın ardından Çarşamba günü ulaştırıldı. Detaylar: İlaç, gıda ve yakıttan oluşan dört tonluk malzeme, paraşütlerle Gazze’nin kuzeyindeki Tal Al-Hava Hastanesi’ne indirildi. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, “yardımların hastaneyi çalışır durumda tutacağını” belirtti.

23 Şub 2024

• Eski Mossad yetkilisi Udi Levy , yıllar önce İsrail lideri Netanyahu'ya "Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdiğini" açıkladı . Dahası: Levy, Türkiye'den yönetildiği belirtilen bir finansal ağla ilgili "Netanyahu ile Türkiye'nin bazı yönlerden öne çıktığını konuştuk. Türkiye'deki ağ, Hamas'ın mali altyapı yönetimi için kritik bir odak noktasıydı" ifadelerini kullandı.

22 Şub 2024

• İsrail'in Filistin işgaline ilişkin duruşmalar Pazartesi günü Uluslararası Adalet Divanı'nda (ICJ) başladı. Filistin Özerk Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki; İsrail'i, Gazze Şeridi'nde Filistinlilere karşı sistematik baskı, kolonyalizm ve apartheid uygulamakla suçladı. Bilgi notu: Oturumlar, Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde "soykırım" suçlamasıyla açtığı davadan bağımsız olarak sürdürülüyor. Detaylar: Altı gün sürecek ot...Devamını Oku

21 Şub 2024

BBC Türkçe • Cuma günü Rus muhalif Aleksey Navalni'nin cezaevinde hayatını kaybettiği duyuruldu. Kremlin, "Ölüm nedeniyle ilgili bilgimiz yok" açıklamasını yaparken, Navalni'nin yardımcısı Leonid Volkov, "Eğer bu doğruysa Putin, Navalni'yi öldürdü demektir" dedi. Navalni'nin cansız bedeninin nerede olduğu da bilinmiyor. Eşinden açıklama: Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya , "Putin ve tüm ekibinin ülkemize, aileme ve eşime yaptıklarından dolayı cezalandırı...Devamını Oku

20 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İsrail, Refah'a kara saldırısı için 10 Mart'a işaret etti

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, Hamas'ın 10 Mart'a kadar Gazze'de tuttuğu tüm rehineleri serbest bırakmaması hâlinde Refah'a saldırı başlatılacağını söyledi.

20 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçen haftanın öne çıkan gelişmeleri.

17 Şub 2024

• Kahire'de İsrail-Hamas arasında ateşkes sağlanmasını ve esirlerin serbest bırakılmasını amaçlayan müzakereler, anlaşma sağlanamaması üzerine 3 gün daha uzatıldı. Ek olarak: Mısırlı bir yetkili, müzakerelerin gidişatının olumlu olduğunu söyledi.

15 Şub 2024

• İsrail, Hamas ve ABD'li yetkililer, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda Gazze'de geçici ateşkes ve rehine takasını görüşecek. ABD, en az 6 haftalık insani ara için çalıştıklarını bildirdi. ABD'den İsrail'in Refah saldırılarına ilişkin açıklamalar da geldi: "Gazze'dekilerin daha fazla acı çekmesini görmek istemiyoruz. Operasyonlarda sivillerin dikkate alınmasının önemi konusunda iletişim kurmaya devam ediyoruz" — Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryde

14 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

'Güvenli şehir' Refah, saldırı altında

İsrail'in savaş başladığından beri güvenli bölge olarak gösterdiği Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 100'ü aştı.

13 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Hamas'ın üç aşamalı esir takası ve ateşkes planı

İsrail-Hamas savaşında ateşkes ve esir takası konularına ilişkin müzakerelerden sonra Hamas, toplam 135 günlük üç aşamalı plan teklif etti.

08 Şub 2024