aposto-logo
TR
TREN

Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

COP28'de ilk 4 gün nasıl geçti? Hangi sözler verildi?

Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen COP28'de ilk 4 gün geride kaldı. Liderlerin konuşmalarının ardından fonlar açıklandı, ülkeler yeni iklim kararlarını duyurdu; ancak konferansa yönelik eleştiriler devam etti.

04 Ara 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Gün gün COP28'in öne çıkanları

COP28, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde başladı. Liderlerin açıklamalarıyla başlayan zirvede yaşanan gelişmeleri gün gün derliyoruz.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

COP28: Dünya fosil yakıtlardan vazgeçme konusunda anlaşabilir mi?

Bazı ülkeler ve çok sayıda sivil toplum örgütü Dubai'deki COP28 zirvesinde fosil yakıtların kullanımının aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik bir anlaşma için bastırıyor, ancak diğerleri böyle bir anlaşmanın adil olmayacağını savunuyor. Önemli bir petrol üreticisi olan BAE'nin fosil yakıtlar konusunda atılacak adımlara vereceği desteğe şüpheyle yaklaşılıyor.

01 Ara 2023

• Geçen hafta hakkındaki suçlamaları kabul ederek istifa eden eski Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun (CZ) 23 Şubat'taki duruşmaya kadar ABD'yi terk ederek yaşadığı yer olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne dönme talebi reddedildi. Ne olmuştu? Zhao, Binance'te kara para aklama işlemlerinin engellenmesi için yeterince önlem almadığı ve ABD ekonomik yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamalarını kabul etmiş ve CEO'luk görevinden istifa etmişti. Anlaşma kapsamında Binance 4,3 mil...Devamını Oku

30 Kas 2023

• Geçen hafta hakkındaki suçlamaları kabul ederek istifa eden eski Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun 23 Şubat'taki duruşmaya kadar ABD'yi terk ederek yaşadığı yer olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne dönme talebi reddedildi. Ne olmuştu? Zhao, Binance'te kara para aklama işlemlerinin engellenmesi için yeterince önlem almadığı ve ABD ekonomik yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamalarını kabul etmiş ve CEO'luk görevinden istifa etmişti. Anlaşma kapsamında Binance 4,3 milyar d...Devamını Oku

29 Kas 2023

• Dünyanın en fazla karbon emisyonuna yol açan iki ülkesi Çin ve ABD'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP28), sera gazlarının azaltılmasına ilişkin ortak toplantı düzenleyeceği bildirildi. Ancak New York Times'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden COP28’e katılmayı planlamıyor.

28 Kas 2023

• ABD merkezli havacılık şirketi Archer'ın tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight , Dubai Airshow 2023'te sergilendi. 241 kilometre hız ve 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesi ile 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen; 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebilen Midnight, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da "uçan taksi" olarak hizmet vermeye başlayacak.

16 Kas 2023

• ABD merkezli havacılık şirketi Archer'ın tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağı (eVTOL) Midnight , Dubai Airshow 2023'te sergilendi. Detaylar: 241 kilometre hız ve 160 kilometre mesafeye kadar uçma kapasitesi ile 10 dakikada 40 kilometre yol katedebilen ve 12 dakikalık şarjla 32 kilometre gidebilen Midnight, 2026'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan'da "uçan taksi" olarak hizmet vermeye başlayacak.

15 Kas 2023

• İsrail-Hamas çatışmasının başlamasının ardından Orta Doğu'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Arap ülkelerini ziyareti sonrası yeniden ilk durağı İsrail'e gidiyor. Blinken’in ziyaretleri: Blinken, perşembe günü İsrail'e gitmiş, ardından Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ı ziyaret etmişti. Geniş açı: Savaşın bölgede genişlemesinden endişe duyan ABD, İran'ı çatışmalardan uzak durması için uyarıyor. Blinken, savaşın sona erme...Devamını Oku

17 Eki 2023

Orta Doğu’da dijital bankacılığın yükselişi hız kesmiyor

Pazarın mobil teknolojiyi benimsemesi ve ekonomik büyüme ile birlikte gelişim sürüyor.

06 Eki 2023