Japon Denizi ile ilgili hikayeler

• Güney Kore ile Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida, füze denemesinin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Öte yandan: ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı, Kuzey Kore'yi yasa dışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

04 Nis 2024

• Güney Kore ve Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne üç balistik füze fırlattığını bildirdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, "fırlatılan füzelerin provakasyon olduğunu, Kore Yarımadası'ndaki barışı ve istikrarı tehdit ettiğini" söyledi. Bununla birlikte: Japonya Başbakanı Fumio Kishida, füzelerin düştüğü bölgede hasar tespit edilmediğini belirterek denemelerin, 18-20 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da katılacağı "Gelecek Nesiller için Demokra...Devamını Oku

19 Mar 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Yeni ittifak: Çin, Rusya ve Kuzey Kore

Çin, Rusya ve Kuzey Kore'nin son dönemde yaptığı anlaşmalar ve birbirlerine dair açıklamaları bu ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştiğini gösteriyor. Peki bu üç ülkenin ittifakı dengeleri değiştirecek mi?

20 Eyl 2023

yeni-ittifak-cin-rusya-ve-kuzey-kore
• Japonya , Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne balistik füze denemesi kapsamında füze fırlattığını açıkladı. Japonya Sahil Güvenliği, balistik füzenin ülkenin kuzeyindeki Hokkaido bölgesi içine düşebileceği endişesiyle "J-Alert" uyarı sistemi yayınladı, caddelerde sirenler çalındı.

14 Nis 2023

• ABD, dün Güney Kore ve Japonya ile stratejik bombardıman uçaklarının kullanıldığı bir ortak hava tatbikatı düzenledi. Neden? Japonya Savunma Bakanlığı, cumartesi günü Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne balistik füze fırlattığını duyurmuştu. Havada 66 dakika kalan balistik füzenin Japonya kara sularına düştüğü tahmin ediliyor. Kuzey Kore geçtiğimiz yıl da çeşitli tip ve menzillerde yaklaşık 90 füze fırlatmıştı.

20 Şub 2023