aposto-logo
TR
TREN

Güney Kore ile ilgili hikayeler

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Karahan döneminin ilk faiz kararı bu hafta açıklanacak

Yurt içinde bu hafta Merkez Bankası’nın faiz kararı en kritik gelişme olarak öne çıkarken yurt dışında ABD Fed tutanakları ve PMI verisi dışında sakin bir hafta bizleri bekliyor. Öte yandan Çin'de piyasalar bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden dönüyor.

19 Şub 2024

Çin’in Yerel Haber Görünümlü Propaganda Siteleri İnternetin, özellikle de sosyal medyanın, başka ülkelerde yaşayan insanlara yönelik siyasi propaganda ve manipülasyon amacıyla kullanımı her geçen yıl giderek daha sık karşımıza çıkan sorunlardan birisi. The Citizen Lab tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, bunun dikkat çekici bir yolunu bizlere gösteriyor. PAPERWALL adını verdikleri bu kampanyaya dair rapor , Çin’de kurulan ve buradan yönetilen ancak 30 farklı ülkede...Devamını Oku

18 Şub 2024

• Kuzey Kore , Güney Kore Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın e-postalarını hackledi. Kuzey Kore Başkanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın resmî işler için kişisel e-posta hesabını kullandığı belirtildi. Öte yandan: Güney Koreli bir hükümet kaynağı, olayı öğrendiklerinde "şokun ve dehşetin ötesine" geçtiklerini söyledi.

15 Şub 2024

• Güney Kore merkezli Rebellions , Rebel adını verdiği yapay zeka (AI) çipini geliştirmek üzere 90 milyon dolar hedefiyle başladığı Seri B turunda toplam 124 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımla birlikte ekibini genişletmeyi, Rebel çipini geliştirmeyi ve veri merkezi odaklı Atom çipinin seri üretimine başlamayı hedefliyor. Detaylar: Rebellions, büyük dil modellerinde (LLM) kullanılmak üzere geliştirdiği Rebel çipini geliştirmek için teknoloji devi ...Devamını Oku

06 Şub 2024

• Fitch Ratings, "Gelişmekte olan piyasalara net sermaye akışları güçlü bir şekilde toparlanacak" başlıklı analizinde, 2024’te gelişmekte olan en büyük 9 ülkeye sermaye akışının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 200 milyar doları bulacağını öngördü. Bu 9 ülke Türkiye, Meksika, Güney Kore, Güney Afrika, Brezilya, Polonya, Hindistan, Endonezya ve Rusya.

06 Şub 2024

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

2023’ün Değerlendirmesi

Okyanuslar, atmosfer ve gezegenin yüzey sıcaklıkları

02 Şub 2024

• Güney Kore, Kuzey Kore'nin doğudaki bir askerî limandan birden fazla seyir füzesi fırlattığını duyurdu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pazar sabahı yerel saatle 08.00 sularında fırlatılan füzenin Güney Koreli ve ABD'li istihbarat yetkilileri tarafından incelendiğini açıkladı. Bu, Kuzey Kore'nin Ocak ayı içinde yaptığı 3. füze fırlatma denemesi oldu.

31 Oca 2024

• Güney Kore, Kuzey Kore'nin doğudaki bir askerî limandan birden fazla seyir füzesi fırlattığını duyurdu. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pazar sabahı yerel saatle 08.00 sularında fırlatılan füzenin Güney Koreli ve ABD'li istihbarat yetkilileri tarafından incelendiğini açıkladı. Geniş açı : Bu, Kuzey Kore'nin Ocak ayı içinde yaptığı 3. füze fırlatma denemesi oldu.

29 Oca 2024

• Güney Kore merkezli seyahat teknolojisi girişimi Myrealtrip; F Serisi turunda aldığı 56,7 milyon dolar yatırımla birlikte, kurulduğu 2012 yılından bu yana aldığı toplam yatırımı 113 milyon dolara çıkardı. Şirket böylece 2020'den bu yana değerlemesini, 2022'den bu yana da gelirlerini 3 kat artırdı. Detaylar: Uçuştan konaklamaya, aktivitelerden yerel ulaşıma kadar seyahat rezervasyon hizmetleri sunan ve kendi sektöründe süper uygulama olarak konumlanan girişimin ...Devamını Oku

23 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kore’nin birleşmesi hayal oldu: Kim, Güney Kore’yi “baş düşman” ilan etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore Yarımadası'nın yeniden birleşme olasılığını rafa kaldırarak Pyongyang'ın Seul ile işbirliği konusunda çalışan tüm kurumları kapatacağını söyledi. Kim ayrıca Güney'i Kuzey'in "birincil ve değişmez baş düşmanı" olarak nitelendirdi.

18 Oca 2024