aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Sinema ile ilgili hikayeler

Sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notlarını derleyen bültenimiz Duende 'de bu hafta: MTV'nin 'Rock the Vote' kampanyası siyaseti nasıl değiştirdi? 18-30 yaş arası gençlerin yüzde 14,1’i Pazar günü sandığa gitmeyeceğini söylüyor. Seçimden hemen önce ABD tarihinin en etkili siyasi kampanyalarından "Rock the Vote"un siyasete etkisini hatırlıyor ve gençlerin tercihlerinin siyaseti şekillendirdiği bir dünyanı...Devamını Oku

31 Mar 2024

1. Albüm lansmanı: Büyüklere Ninniler Nedir? Konser . Olanla Olunmaz şarkısıyla hayatımıza giren, Padişahım ile 2023'te stresimizi bir nebze olsun alan Paptircem, ilk albümü Büyüklere Ninniler 'in lansman konserini "Pijama Partisi" konseptiyle gerçekleştirecek. Nerede? Dorock XL Ne zaman? 14 Mart Neden gitmeli? Kendiyle barışabilse de bir türlü el sıkışamayan herkesle beraber yepyeni Paptircem şarkılarına eşlik etmek için. Not almalı: 8 şarkılı...Devamını Oku

12 Mar 2024

🎬 Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), bu yılki Onur ve Emek Ödülleri’nin takdim edileceği isimleri açıkladı. Liste: Onur Ödülleri, çektiği filmlerle Türkiye’nin yakın tarihine odaklanan yönetmen Tomris Giritlioğlu ve şarkıcı, oyuncu Lale Belkıs’a; Emek Ödülü ise kamera önünde olduğu kadar kamera arkasında da çalışan, Altın Palmiye ödüllü Yol ve Oscar ödüllü Journey of Hope gibi filmlerde rol alan Necmettin Çobanoğlu’na sunulacak.

25 Şub 2024

🎬 Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 2023 yılında sinema salonlarında ve dijital platformlarda gösterilen en iyi uluslararası filmleri seçti. En iyiler: Vizyonun en iyi 10 filmi listesinin zirvesinde Justine Triet’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Anatomy of a Fall , dijital platformların en iyi 10 filmi listesinin zirvesinde ise MUBI’de gösterilen, Charlotte Wells’in ilk uzun metrajlı filmi Aftersun yer aldı.

28 Oca 2024

DuendeDuende

HİKAYE

İki zamanın ve iki kıtanın ortasında: Crossing the Bridge yeniden

Fatih Akın’ın Duvara Karşı’dan hemen sonra, Yaşamın Kıyısında’dan hemen önce film kariyerinde bir köprü olan Crossing The Bridge-The Sound of Istanbul belgeseli, restore edilmiş 4K hâliyle yakında MUBI’de izlenebilecek. 2000’lerde İstanbul müziğinin ayak izlerini takip eden belgesel ile ülkenin yakın geçmişini de hatırlıyoruz.

Eda Solmaz

·

08 Oca 2024

Zappa ZamanlarZappa Zamanlar

HİKAYE

Biyografik filmler ne işe yarar?

Belki de bu filmler günümüzü anlayıp anlamlandırmakta zorlandığımızın, gelecek tahayyüllerimizin zayıfladığının, geçmişe bakışımızın derinlikten yoksun bir hâle büründüğünün işaretidir.

24 Ara 2023

🎬 Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi , Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu (FIAF) üyesi oldu. Nedir: Dünyanın önde gelen sinemateklerinin üyesi olduğu FIAF, filmlerin ve ilgili malzemenin rekabet değil dayanışma içinde dolaşımını esas alan, filmleri korunması gereken evrensel kültür mirası olarak gören bir anlayışla 1938’de kuruldu.

24 Ara 2023

🎬 26. Selanik Uluslararası Film Festivali sona erdi. En İyi Film: Festivalin büyük ödülü Altın Alexander’ın sahibi Sofia Exarchou imzalı Animal filmi oldu. Filmin başrol oyuncusu Dimitra Vlagopoulou da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaştı. Duende’den: Sinema editörümüz Emre Eminoğlu’nun Saraybosna Film Festivali’nde yönetmenle yaptığı röportajı buradan ; yönetmenin sinemasıyla ilgili yazısını buradan okuyabilirsiniz.

19 Kas 2023

Doğal yaşlı ormanlar, görünüşte sessiz olsalar da zaman, değişim ve dayanıklılığın hikâyelerini anlatıyor. Özellikle karbon emilimindeki rolleri nedeniyle iklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir öneme sahipler. Ağaçların kaybını sadece tarihi bir mirasın kaybı değil, gezegenin geleceği için potansiyel bir uyarı olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle bu ormanların korunmasını öncelik hâline getirmek için bu ekosistemin gezegenin geçmişine, şimdisine ve belki de geleceğine...Devamını Oku

27 Eki 2023

🎬 34. Ankara Film Festivali ’nin Onur Ödülleri açıklandı. Ödüller: Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu kararıyla bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Nur Sürer’e, Sanat Çınarı Ödülü ressam ve akademisyen Mustafa Ayaz’a, Kitle İletişim Ödülü de müzisyen Cahit Berkay’a takdim edilecek. Detaylar: Bu yıl ikinci kez verilecek Vakıf Özel Ödülü, Cannes Film Festivali’nde Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçilen oyuncu Merv...Devamını Oku

15 Eki 2023