aposto-logo
TR
TREN

Film ile ilgili hikayeler

DuendeDuende

HİKAYE

American Symphony: Bir çeşitlilik kutlaması, bir duygu patlaması

Matthew Heineman’ın yeni belgeseli, müzisyen ve besteci Jon Batiste’in senfonisine ve özel yaşamına odaklanıyor.

Emre Eminoğlu

·

01 Ara 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Ödüllü film Memory, MUBI ile Türkiye’de

Yönetmen, senarist ve yapımcı Michel Franco’nun yeni filmi Memory, Venedik Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından MUBI aracılığıyla gösterime giriyor. Başrollerini Jessica Chastain ve Peter Sarsgaard’ın paylaştığı film, ülkemizde “Hatır” adıyla gösterilecek. Önümüzdeki yılın ilk aylarında sinemalarda MUBI aracılığıyla gösterime girecek ve ilerleyen dönemde de platformdaki yerini alacak.

29 Kas 2023

🎬 Britanya Bağımsız Film Ödülleri ’nin (BIFA) 10 sanatsal ve teknik kategorideki kazananları duyurdu. En İyi Film dahil diğer kategorilerdeki kazananlar 3 Aralık’ta açıklanacak. Öne çıkanlar: 3 ödül kazanan All of Us Strangers (Görüntü Yönetmenliği, Kurgu, Müzik Süpervizörlüğü) ve 2’şer ödül kazanan Femme (Kostüm Tasarımı, Makyaj ve Saç) ile The Kitchen (Görsel Efektler, Prodüksiyon Tasarımı) şimdilik en fazla ödül sahibi olan filmler durumunda.

26 Kas 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Miyazaki’nin vedası: The Boy and the Heron

Miyazaki’nin son filmi The Boy and the Heron, onun sinemasıyla hayaller kuranlara bir veda niteliğinde.

Emre Eminoğlu

·

17 Kas 2023

34. Ankara Film Festivali 🎬 Ankara Film Festivali sona erdi. Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmi En İyi Film seçildi. Diğer ödüller: En İyi Yönetmen Ayşe Polat ( Kör Noktada ), En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Varlı ( Kör Noktada ), En İyi Kadın Oyuncu Defne Kayalar ( Aniden ) seçilirken Fikret Reyhan’ın Cam Perde filmi Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Kavur Ulusal Belgesel Yarışması’nın, Kurbağalar Ulusal Kıs...Devamını Oku

12 Kas 2023

🎬 Asya Pasifik Film Ödülleri dağıtıldı. En İyi Asya-Pasifik Filmi: Wim Wenders’ın Perfect Days filmi En İyi Film seçilirken, Ryūsuke Hamaguchi’nin Evil Does Not Exist filmi Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

05 Kas 2023

🎬 Britanya Bağımsız Film Ödülleri’nin (BIFA) adayları açıklandı. Kazananlar 3 Aralık’ta belli olacak. Öne çıkan filmler: Rye Lane En İyi Film dâhil 16 adaylıkla öne çıkarken, onu 14’er adaylıkla Scrapper ile All of Us Strangers ve 13 adaylıkla How to Have Sex izliyor.

05 Kas 2023

• Selman Nacar’ın Tereddüt Çizgisi filmi, Altın Horoz Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday gösterildi. Nedir?: Altın Horoz Ödülleri, 1981 yılından beri Çin Film Akademisi tarafından veriliyor ve Tayvan’ın Altın At Ödülleri’yle birlikte bölgenin en önemli sinema ödüllerinden sayılıyor. Bu arada: En İyi Uluslararası Film kategorisinde bu yıl farklı kıtalardan Tereddüt Çizgisi ’nin de dâhil olduğu 10 film yarışıyor.

05 Kas 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Okyanusu aşmak bir ekip işi: Nyad

Nyad, hayallerini gerçekleştirmek için 60 yaşında imkânsıza meydan okuyan yüzücü Diana Nyad’ın hikâyesini anlatıyor.

Emre Eminoğlu

·

03 Kas 2023

🎬 The Gotham Film & Media Institute tarafından 1991 yılından beri dağıtılan Gotham Ödülleri ’nin bu seneki adayları açıklandı. Böylece sinemanın 2023-2024 ödül sezonu resmen başlamış oldu. Kural değişiklikleri: Önceleri yalnızca ABD yapımı bağımsız filmlerin başvurabildiği ödüllerde bütçe ve yapım ülkesi koşullarının kalkmasıyla 2023 yılında gösterime giren tüm filmlerin başvuruları değerlendirmeye alındı. Öne çıkan filmler: Andrew Haigh imzalı, Birleşik Krallık...Devamını Oku

29 Eki 2023