aposto-logo
TR
TREN

nükleer enerji ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Almanya'da son nükleer santraller de kapatıldı

Almanya'da kalan son 3 nükleer santral de kapatıldı. Böylece, ülkenin 2011 yılında başlayan nükleer enerjiden çıkış süreci tamamlanmış oldu.

Emircan Yaman

·

20 Nis 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Almanya'da son nükleer santraller kapatıldı

Almanya'da kalan son 3 nükleer santral de kapatıldı. Böylece, ülkenin 2011 yılında başlayan nükleer enerjiden çıkış süreci tamamlanmış oldu.

Emircan Yaman

·

19 Nis 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Almanya sahadan çekildi, Finlandiya bahisleri artırdı

Almanya'da nükleerden çıkış süreci tamamlanırken, Finlandiya'da Avrupa'nın en büyük nükleer reaktörü faaliyete başladı

18 Nis 2023

• Areva-Siemens konsorsiyumu tarafından inşa edilen Finlandiya'nın batı kıyısındaki Olkiluoto 3 nükleer santrali faaliyete girdi. Avrupa'nın en büyük nükleer reaktörü olan Olkiluoto 3 ile Finlandiya elektriğinin %50'sinden fazlası, nükleer enerjiyle karşılanmaya başlandı. Bilgi notu: Finlandiya, Rusya’dan enerji ithalatını azaltmak amacıyla nükleer enerji kullanımını artırmayı hedefliyor.

18 Nis 2023

• Almanya'da , Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sebep olduğu enerji krizi nedeniyle daha önce ertelenen üç nükleer santrali kapatma kararını uygulamaya koyarak ülkedeki nükleer enerji üretimini sona erdirdi . 🔍 Detaylar: Bavyera'daki Isar 2, Baden-Württemberg'deki Neckarwestheim 2 ve ülkenin kuzey batısında yer alan Emsland nükleer santralleri, geçtiğimiz yıl ülkenin enerji ihtiyacının %6'sını karşıladı. ⏰ Bir adım sonrası: Ülkede nükleerin yaratacağı açığın yenilenebil...Devamını Oku

17 Nis 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Enerji tarafında gelişmeler

Türkiye'de Karadeniz gazı için tarih verildi, Almanya nükleerden çıkış sürecini tamamladı

17 Nis 2023

• Almanya , enerji krizi nedeniyle daha önce ertelediği son üç nükleer santrali kapatma kararını uygulamaya koydu. Böylece Avrupa'nın en büyük ekonomisinde nükleer enerji üretimi sona erdi. Kapatılan santraller geçtiğimiz yıl ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık %6'sını karşılamıştı. Tepkiler: Nükleer karşıtları, ülkede üç reaktörün kapatılmasını bir zafer olarak görürken, iş dünyası, Avrupa'nın enerji arzının istikrarlı olmadığı ve dünyanın fosil yakıtlardan kurtulmay...Devamını Oku

17 Nis 2023

• Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, Avrupa'nın en büyük nükleer enerji tesisi olan Zaporizhzhia santralini, Rusya'nın eline geçmesinden beri ikinci kez ziyaret etti. Grossi, olası bir nükleer felaketin önüne geçilmesi adına Kiev ve Moskova'nın arasında bir anlaşma sağlanması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

30 Mar 2023

• AUKUS Anlaşması kapsamında ABD Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese , Avustralya'nın konvansiyonel silahlı nükleer denizaltıları edinmesi üzerine anlaştıkları yeni yol haritasını Kaliforniya eyaletinin San Diego kentinde açıkladı. Anlaşma kapsamında Avustralya nükleer enerjiyle çalışan denizaltına sahip olacak ve silahlarda kullanılan teknoloji paylaşılacak.

15 Mar 2023

İklim krizi yayını Çevreci Geek , son sayısında Türkiye'nin Ulusal Enerji Planı'nı kapsamlı olarak masaya yatırıyor. İthal kömürü bırakamayan ulusal plan Rakamların ötesine bakarsak, elektrikte kurulu gücün %97, tüketimin ise %52,5 artması enerji planının bir parçası. Bu normal bir artış gibi gözükse de, raporda bazı noktalarda yapılan seçimler çok da verimli değil. Plan özellikle elektrik üretimi konusunda hâlâ fosil yakıtlardan vazgeçemeyen ama bununla beraber b...Devamını Oku

15 Oca 2023