ayrımcılık ile ilgili hikayeler

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

29 Kas 2023

• AB'nin en üst yargı organı Avrupa Adalet Divanı, Belçika’daki bir belediyenin kadın çalışanlara yönelik başörtüsü yasağının ayrımcılık olmadığına karar verdi. Detaylar: Mahkeme, kamu kurumlarının “tarafsız çalışma ortamı yaratmak için, tüm dinî sembolleri kapsaması koşuluyla” çalışanlarına başörtüsü yasağı uygulayabileceğini bildirdi.

29 Kas 2023

Kaynak: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı resmî hesabı • Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadının İnsan Hakları Derneği ile Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Danıştay’a yaptığı iptal başvurusu Salı günü (bugün) Danıştay’da görülecek.

28 Kas 2023

Dersim Gazetesi : Uzun süredir yayın hayatına devam eden Dersim Gazetesi, Kuluçka projesinden aldığı destekle şehrin sorunlarına yönelik dosya haberler hazırladı. Ele aldıkları genç göçü ve artan uyuşturucu bağımlılığı gibi konularda sorunları derinlemesine ele alarak farkındalık yaratmayı amaçladılar. SEBUKA : Kadınlar, LGBTQI+ bireyler ve dezavantajlı grupların iş hayatında karşılaştığı cinsiyetçilikle mücadeleyi amaçlıyor. Karataş, hukuk alanındaki deneyimiyle ...Devamını Oku

29 Eki 2023

Boğaziçi TV : Boğaziçi TV, Boğaziçili öğrenciler ve mezunlar tarafından kurulan özgür ve bağımsız çoklu bir medya inisiyatifi. Gönüllülük ve sorumluluk esasına dayanan bir çalışma pratiğiyle, başta Boğaziçi’ndeki gelişmeler olmak üzere gündemi takip etmeyi amaçlıyor. Çoğunlukla ana akım medyada yerini bulamayan ancak üniversitelerin sürekli gündeminde kalan hak ihlallerini haberleştirmek ve üniversiteler içerisinde hak temelli yurttaş habercilik alışkanlığının gelişmesi...Devamını Oku

08 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Avrupa'da yükselen yeni trend: Kuran yakma eylemleri

İsveç'te bir göstericinin Kuran'ı Kerim yakmasının ardından ülkenin üçüncü büyük şehri Malmö'nün göçmenlerin yoğunlukta olduğu bir mahallesinde olaylar çıktı.

İlkim Emirler

·

25 Eyl 2023

bir seçim olarak korunma

Korunma yöntemlerine erişim, insanların bedenleri, partnerleri, cinsel yaşamları ve aile planlamalarına dair seçimlerini çeşitlendiriyor.

Tuğba Gökduman

·

23 Ağu 2023

• TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ , terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan hakkındaki sözleri nedeniyle gözaltına alınmasının ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasından tutuklandı. • Reuters'ın "ABD merkezli bir şirketin İsveç'teki iştirakinin ürettiği bir alkolmetrenin Türkiye’de pazar hakimiyeti sağlamasına Bilal Erdoğan’ın yardımcı olması hâlinde, on milyonlarca dolar komisyon ödemeyi taahhü...Devamını Oku

01 Tem 2023

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’de boşanmış kadınların yeniden evlenmek için bekledikleri 300 günlük sürenin ayrımcılık olduğuna hükmetti. Bu uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiği belirtildi. Ne içeriyor? “İddet süresi” olarak da adlandırılan bu sürenin AİHS’nin 8. Maddesi ve 14. Maddesi’ni ihlal ettiği görüşüne varıldı. Türkiye’de yasalar kadınların eski eşlerinden farklı biriyle evlenmek için boşanmalarının kesinleşmesinde...Devamını Oku

28 Haz 2023

• İsviçre'de yüz binlerce kadın, "eşit işe eşit ücret" talepleriyle sokağa çıkarak ayrımcılık, taciz ve cinsel şiddeti protesto etti. İsviçre Sendikalar Birliği verilerine göre, ülke çapındaki gösterilere 300 bin kişi katıldı. Cep bilgisi: Kadınlara seçme ve seçilme hakkını 1971'de tanıyan İsviçre, Avrupa genelinde kadınlara bu hakkı tanıyan son ülkelerden biri olarak tarihe geçmişti.

16 Haz 2023