sinagog ile ilgili hikayeler

• Kuzey Kafkasya'da bulunan Rusya'ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde silahlı kişiler aynı gün içinde iki kilise, bir sinagog ve bir polis kontrol noktasını hedef aldı. Saldırılarda 20 kişi hayatını kaybetti, 5 saldırgan öldürüldü. Ek bilgi: Rusya'nın en fakir bölgelerinden biri olan Dağıstan'da nüfusun çoğu Müslüman. Bir adım sonrası: Saldırının arkasında kimlerin olduğu henüz bilinmiyor ancak terör şüphesiyle soruşturma başlatıldı.

25 Haz 2024

• Kuzey Kafkasya'da bulunan Rusya'ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde silahlı kişiler bir sinagog, iki kilise ve bir polis kontrol noktasını hedef aldı. Ayrıntılar: Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde düzenlenen saldırılarda altı polis memuru öldürüldü, 12 polis yaralandı. Devlet medyası, saldırılarda bir Rus Ortodoks papazın da yaşamını yitirdiğini ve dört saldırganın öldürüldüğünü bildirdi. Soruşturma: Pazar günü ilerleyen saatlerde polis, saldırganların arasında...Devamını Oku

24 Haz 2024

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

“Türkiye Sinagogları”: Bir Kitap, Bir Sergi

"Türkiye Sinagogları" kitabının genişletilmiş ikinci baskısının tanıtımı ilk baskıda olduğu gibi yine fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar'ın fotoğraflarından oluşan bir sergi ile birlikte gerçekleşecek.

31 Mar 2023

turkiye-sinagoglari-bir-kitap-bir-sergi
MAHALLELİ: Tarihçi, seyahat yazarı, profesyonel rehber ve konuşmacı Saffet Emre Tonguç ile Karaköy’ün binalarının, burayı çok kültürlü yapan mahallelilerin ve isminin hikâyesi üzerine. MAHALLE MAHALLE: Tarih boyunca farklı toplulukları ağırlayan Karaköy, cemaati olmadığı için işlevini yitirmiş ya da hâlâ ibadethane işlevini koruyan sinagog ve kiliselerin, artık farklı amaçlarla kullanılan Rum İlkokulu'nun ve hâlâ eğitim öğretime devam eden Fransız lisesinin ev sahibi. K...Devamını Oku

30 Mar 2023

SoliSoli

HİKAYE

Karaköy binalarının anımsamaları

Galata Köprüsü’nün hemen yanından kuzeydoğu istikametine.

30 Mar 2023

karakoy-binalarinin-animsamalari
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🔔 Beyoğlu’nda konsolosluklar kapatıldı

Birleşik Krallık, Hollanda ve Almanya’nın İstanbul’daki Başkonsoloslukları, güvenlik tehdidi gerekçesiyle geçici olarak kapandı.

01 Şub 2023

beyoglunda-konsolosluklar-kapatildi
• Birleşik Krallık'ta polis, ABD'nin Teksas eyaletinde bir sinagogda gerçekleşen olaya ilişkin iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polis soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Bir adım geriden: Malik Faysal Akram isimli kişi cumartesi günü sinagogda dört kişiyi rehin almış, rehineler FBI'ın düzenlediği operasyonla kurtarılmıştı.

18 Oca 2022

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Bir Levanten semti: Galata'ya sevgilerle

Rinaldo Marmara'nın "Osmanlı Başkentinde Bir Levanten Semti Galata-Pera" kitabı eşliğinde bir Galata gezintisi.

İhsan Dindar

·

10 Mar 2021

bir-levanten-semti-galataya-sevgilerle