aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

trans ile ilgili hikayeler

✳️ Bir makale: Bill Gates, The New York Times için kaleme aldığı yazıda iklim değişikliğiyle mücadelenin uygun maliyetli olması gerektiğini savunuyor . ✳️ Bir özel seri: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren 100 yılını kapsayan bir 100. Yıl Serisi yayınladı. Bu seri, Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılmış eserlerin yanı sıra Atatürk’ün hayatına dair anılar, Türkiye ve Kurtuluş Savaşı üzerine çalışmalar ve iktisat, an...Devamını Oku

03 Ara 2023

• Vatikan , transların ve eşcinsel çiftlerin bebeklerinin vaftiz edilebileceğini, bu kişilerin belirli koşullar altında vaftiz annesi ya da babası olabileceklerini ve kendilerinin de vaftiz edilebileceklerini açıkladı. Koşullar: Papa Francis tarafından onaylanan belgelerde, Katolikler arasında "skandala ya da yönelim bozukluğuna neden olmama" koşulu öne sürüldü.

11 Kas 2023

• Japonya Yüksek Mahkemesi, Japon yasalarına göre trans bireylerin cinsiyetlerini resmî olarak değiştirmek için ameliyat olmaları şartının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

26 Eki 2023

ayrıcalık ve ayrımcılık

Hak mücadelelerinin amacı konforu yerinde olanların oturaklarını daha çok ısıtmak değil, bırak masaya oturmayı, toplantı odasına bile davet edilmeyenlere yer açmak; bazen de toplantı masasını tersine çevirmek.

Rayka Kumru

·

19 Nis 2023

cinsellik ve kesişimsellik

Var olan güç sistemleri, makbul olduğu sayılan Türklük, Sünnilik, engelsizlik, erkeklik, cisgenderlık ve heteroseksüellik gibi kimlik özelliklerinin daha fazla görünürleşmesi ve sesini duyurması için alan açarken, bazı kimliklerin görünmezleştirilmesine sebep olabiliyor.

Tuğba Gökduman

·

19 Nis 2023

Üşenenlere kısa kısa bilgiler: 📌 Cisnormativite, kadın ve erkek olmak üzere iki cinsiyet olduğunu ve doğumda atanan cinsiyet ile cinsiyet kimliğinin mutlaka örtüştüğünü varsayar. Cisnormativite, çoğu insanın, ama özellikle trans, queer ve nonbinary insanların sağlık, eğitim ve yaşam hakkı önünde bariyer oluşturuyor. 📌 Heteronormativite, çeşitli cinsel yönelimlerden biri olan heteroseksüelliğin tek doğru, doğal ve normal, ya da aksini beyan edene kadar herkesin heterosek...Devamını Oku

19 Nis 2023

cinsel sağlık aktivizmi afet sonrasında neden devam etmeli?

Söz konusu sağlık, ihtiyaçlar, haklar ve kamusal tartışmalar olduğunda, cinsel sağlık hakları ve hizmetlerine erişim genellikle arka planlara atılıyor.

22 Mar 2023

New York Times'a Mektup Var Geçtiğimiz aylarda New York Times'ın özellikle trans bireyler hakkındaki haberciliğine dair eleştiriler artmaya başladı . Gazetenin tarafsızlık iddiasıyla yaptığı haberlerde sansasyonel başlıklar seçmesi, anti-trans grupların iddialarını ve kavramlarını ön plana çıkartması ve yaşananları manipüle edici bir şekilde sunması giderek daha fazla insanın tepkisini alıyor . Özellikle ABD'de birçok eyaletin anti-trans yasalar çıkarmaya çalıştığı ve f...Devamını Oku

19 Şub 2023

• Finland passed a new law —with a large majority— that makes it easier for trans people to change their legal gender, with the country's PM Sanna Marin saying it was a priority for her government. Under the new law, trans people who are 18 and older can legally change their gender through self-declaration, rather than having to go through complex medical and psychiatric processes.

03 Şub 2023

• The UK government blocked Scotland's new gender recognition law that would allow people to change their gender without a medical diagnosis, citing concerns about its impact on the UK-wide equality laws — a justification that trans rights groups dismissed. The law would also cut the waiting time from two years to six months, and lower the age limit from 18 to 16. via CNN Current system: In the UK, trans people must have a medical diagnosis of gender dysphori...Devamını Oku

18 Oca 2023