aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Katolik ile ilgili hikayeler

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , Papa Franciscus'a “Filistin” konulu bir mektup gönderdi. Mektupta şu ifadelere yer verildi: "Saygıdeğer Papa Hazretleri, Diyanet İşleri Başkanımızı kabulünüz vesilesiyle, saygı ve muhabbetlerimi iletiyorum. Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut...Devamını Oku

15 Nis 2024

• Vatikan , hafta başında yayımladığı "Ebedi Haysiyet" adındaki belgede, yerel Katolik grupların bazı ülkelerde eşcinselliğin suç sayılmasına destek vermesine karşı çıkarken cinsiyet değişikliği, toplumsal cinsiyet teorisi, taşıyıcı ebeveynlik, kürtaj ve ötanaziye ise karşı olduğunu bildirdi. Perspektif: Toplumsal cinsiyet teorisi, cinsiyetin erkek ve kadın şeklindeki ikili kategorilerden daha karmaşık ve akışkan olduğunu ve görünür cinsel özelliklerden daha fazla...Devamını Oku

13 Nis 2024

• Vatikan , Katolik papazların eşcinsel çiftleri kutsamasına izin verdi. Vatikan'ın inanç ile ilgili dairesi, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in izni ile eşcinsel evliliklerin kutsanmasını öngören belgeyi yayımladı.

20 Ara 2023

• Filipinler'de hafta sonu bir Katolik ayinine düzenlenen, en az 4 kişinin ölümüne, 50 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi. Perspektif: Filipinler'de 2014'ten bu yana zemin kazanmaya çalışan IŞİD, ülkenin çeşitli bölgelerinde Ebu Seyyaf, Maute Grubu ve Filipinler Ensar Halife gibi isimlerle faaliyetlerde bulunuyor .

05 Ara 2023

• Vatikan , transların ve eşcinsel çiftlerin bebeklerinin vaftiz edilebileceğini, bu kişilerin belirli koşullar altında vaftiz annesi ya da babası olabileceklerini ve kendilerinin de vaftiz edilebileceklerini açıkladı. Koşullar: Papa Francis tarafından onaylanan belgelerde, Katolikler arasında "skandala ya da yönelim bozukluğuna neden olmama" koşulu öne sürüldü.

11 Kas 2023

• Beyoğlu Tomtom Mahallesi'nde bulunan 156 yıllık Fransız Yetimhanesi binası ve içerisindeki 5 bin 275 metrekarelik yeşil alan "Tophane Mekan" isimli bir sosyal tesise dönüştü. Perspektif: Sultan Abdülaziz'in 1866'da Fransız Katolik bir topluluk olan Daughters of Charity of Saint Vincent de Paul (Aziz Vincent de Paul’ün Hayırsever Kızları) adlı vakfa fermanla verdiği Fransız Yetimhanesi’ne 2022 yılında Beyoğlu Belediyesi el koymuştu. Detaylı bilgi için Kent H...Devamını Oku

19 Ağu 2023

HİKAYE

Yuvaya Dönüş

Euroleague’de normal sezonu ikinci sırada bitiren Barcelona ve yedinci sırada tamamlayan Zalgiris Final Four’a yükselmek için kozlarını paylaşacak. Maçın sezon açısından önemi zaten ortadayken, bir de Barcelona baş antrenörü Jasikevicius’un kendi ifadesiyle “çocukluk aşkına” karşı sahaya çıkacak olması eşleşmenin duygusal ağırlığını da bir hayli arttırıyor.

Berkhan Günaydın

·

18 Nis 2023

Otuz Yıl Savaşı

Çoğu Avrupa şehri Otuz Yıl Savaşı’nın pençesinde kasıp kavrulurken, Hollanda dünyanın en zengin devleti haline geldi.

08 Nis 2023

Köylüler ve Beyefendiler

Hollanda’nın kuzey eyaletleri İspanya’daki Katolik Habsburg Hanedanı’ndan bağımsızlıklarını ilan etmesiyle din açısından da özerk olduklarını tüm dünyaya belirtmiş oldular.

08 Nis 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Brexit’in son halkası: Windsor Çerçeve Anlaşması

Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda Protokolü kapsamındaki ticaret sorunlarının çözümü için anlaşmaya vardı.

Bartu Özden

·

02 Mar 2023