İtalya ile ilgili hikayeler

• İtalya'da üniversite öğrencisi Giulia Cecchettin'in eski sevgilisi tarafından öldürülmesi infial yarattı. Kadın cinayetlerinin ülkenin gündemine taşınmasının ardından parlamento, kadına şiddetle mücadele etmeyi hedefleyen bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Ayrıca: Cinayetin ardından Eğitim Bakanlığı da cinsiyet temelli şiddeti önlemek için okullarda "maçoluk karşıtı" bir kampanya başlatılacağını duyurdu.

27 Kas 2023

• İtalya Parlamentosu , laboratuvar ortamında et üretimini ve satışını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti. Dahası: Bitkilerden elde edilen ürünlerin "biftek" ve "salam" gibi hayvansal ürün isimleriyle satışı da yasaklanacak.

25 Kas 2023

• İtalya'da 'Ndrangheta mafyasına yönelik davada aralarında eski bir senatörün de olduğu 207 sanığa 2 bin 200 yıldan fazla hapis cezası verildi. Mahkeme, 131 sanığa ise beraat verdi.

22 Kas 2023

• İtalya, dünyanın en eski bankası Monte Paschi’nin %25’lik hissesini satarak 920 milyon avroluk gelir elde etti. Satış, başarısız ilk girişimin iki yıl ardından bankanın özelleştirilmesi yönünde ilerleme kaydedildiği anlamına geliyor. Neden önemli? Roma'nın AB'ye verdiği taahhüt gereğince bankadaki hisselerinin tamamını satması gerekiyor. Satışla birlikte hükümetin bankadaki payı %39'a gerileyecek.

22 Kas 2023

AngstAngst

HİKAYE

Küresel şarap üretiminde kritik düşüş

Erken don, şiddetli yağışlar ve kuraklık, dünyadaki bağcılık çıktısını önemli ölçüde etkiledi.

11 Kas 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

İklim krizinin tehdit ettiği yaşamlarımız

Mont Blanc ve Alpleri bekleyen tehlike

10 Kas 2023

• İtalya’da mahkeme, Airbnb’nin 835,5 milyon dolarına el koyulmasına hükmetti. Ülke genelinde ev sahiplerinin kazançları üzerinden %21 oranında vergi ödemeleri gerekirken, firmanın yaklaşık 3,7 milyar avroluk kira geliri üzerinden vergi tahsil etmediği belirtiliyor.

08 Kas 2023

• Arnavutluk ; İtalya'ya ulaşan göçmenlerin sığınma talepleri değerlendirilirken bekletilmeleri için yılda 36 bin göçmenin gönderilebileceği tahmin edilen, 3 bin kişi kapasiteli geçici merkezler inşa edeceğini açıkladı. Bununla birlikte: İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, anlaşma karşılığında Arnavutluk'un AB'ye girişini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacağını bildirdi.

08 Kas 2023

Kaynak: İstanbul İtalyan Kültür Merkezi 1. Walter Broggini’den: Solo Nedir? Kukla oyunu. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Uluslararası Kukla Festivali’ne İtalya'nın en önemli kukla sanatçılarından Walter Broggini’nin Solo adlı gösterisiyle katılıyor. Nerede? Koç Üniversitesi, Casa d’Italia Tiyatrosu, Alan Kadıköy ve Fişekhane Ne zaman? 1 - 4 Kasım Neden gitmeli? Bir tür pandomim olan bu gösteride insanlığın kaçınılmaz kaderiyle yüzleşmek...Devamını Oku

26 Eki 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , "Ey İsrail, sen bir örgüt olabilirsin çünkü Batı'nın sana borcu çok! Ama Türkiye'nin sana borcu yok. Batı Hamas'ı bir terör örgütü olarak görüyor. Hamas bir terör örgütü değil topraklarını korumaya çalışan bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" açıklamasında bulundu. Bununla birlikte: Erdoğan ayrıca "Ben hayatımda bir kere bu Netanyahu denilen adamın elini sıktım. Nerede? Kendi evimizde, Türkevi'nde iyi niyetimiz vardı ama suistimal etti” ded...Devamını Oku

26 Eki 2023