aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

cinsel sağlık ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

En sık deneyimlenen sorunlardan biri: Erken boşalma

Rayka Kumru, erken boşalmanın kriterlerini, erken boşalmanın ertelenmesi ve bu sorunun çözümü adına yapılabilecekleri anlattı.

27 Ağu 2023

• Bu sayımızda odağımıza aldığımız "cinsel sağlık" gibi cinselliğe ve ilişkilere ilişkin birçok konuda yazılar, röportajlar okuyabileceğiniz, bilgi edinebileceğiniz Rayka Kumru'nun hazırladığı, "Ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberi" müstehcen mecmua'yı buradan takip edebilirsiniz.

27 Ağu 2023

Korunma: Cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlar ve istenmeyen gebeliklere karşı korunmak için, cinsel davranışlar sırasında kullanılan bir seri ürün ve ilaç. Onay: Onay belli bir fiziksel/cinsel davranışı özgür iradeyle, sözlü olarak ya da beden diliyle onaylamak, yani kabul etmek anlamına gelir. Cinsel davranışlar açısından onay aynı zamanda iletişim kurma, soru sorma, birbirini dinleme ve birbirinin sınırlarına saygı gösterme anlamına gelir. Onay, ilişkilerde saygıl...Devamını Oku

23 Ağu 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Türkiye, cinsel sağlık eğitiminde yeterli mi?

Rayka Kumru Türkiye'de gençlerin cinselliğe ilişkin başvurdukları kaynakları sıralıyor; Türkiye'deki eğitimi değerlendiriyor.

20 Ağu 2023

Üşenenlere kısa kısa bilgiler: 📌 Cisnormativite, kadın ve erkek olmak üzere iki cinsiyet olduğunu ve doğumda atanan cinsiyet ile cinsiyet kimliğinin mutlaka örtüştüğünü varsayar. Cisnormativite, çoğu insanın, ama özellikle trans, queer ve nonbinary insanların sağlık, eğitim ve yaşam hakkı önünde bariyer oluşturuyor. 📌 Heteronormativite, çeşitli cinsel yönelimlerden biri olan heteroseksüelliğin tek doğru, doğal ve normal, ya da aksini beyan edene kadar herkesin heterosek...Devamını Oku

19 Nis 2023

🗣️ cinsel sağlık aktivizmi afet sonrasında neden devam etmeli?: Afet ve kriz durumlarından cinsel ve üreme sağlığı nasıl etkileniyor? Haklar ve hizmetlere erişim üzerine yazdık. ❤️‍🩹 “afet sonrasında cinsellik mi düşünülürmüş?”: Soruyu cevaplayalım, evet. Afet sonrasında da, öncesinde de olduğu gibi, cinsel sağlık ihtiyaçları ortadan kalkmıyor. 👶 doğurganlık afetten nasıl etkilenir?: Yapılan araştırmalar afet ve doğurganlık oranlarına yönelik ne söylüyor? Neden a...Devamını Oku

22 Mar 2023

cinsel sağlık aktivizmi afet sonrasında neden devam etmeli?

Söz konusu sağlık, ihtiyaçlar, haklar ve kamusal tartışmalar olduğunda, cinsel sağlık hakları ve hizmetlerine erişim genellikle arka planlara atılıyor.

22 Mar 2023

“afet sonrasında cinsellik mi düşünülürmüş?”

Yaşanan afetin büyüklüğü ve yarattığı atmosfer, cinselliği de, cinsel kimliğe bağlı deneyimlenen sorunları da ortadan kaldırmıyor, fakat insan cinselliğiyle ilgili belli konuları, öncelikleri ve ihtiyaçları ön plana çıkarıyor.

22 Mar 2023

ihtiyaçlarımız neler?

Hizmet, erişim, alanlar, ve insan onuruna yaraşır bir yaklaşım...

22 Mar 2023