aposto-logo
TR
TREN

Toplumsal cinsiyet ile ilgili hikayeler

toksik erkeklikler varsa, sağlıklı erkeklikler de vardır.

Tüm erkekler olmak istediği erkeği ve sergilemek istediği erkekliği seçebilir.

Tuğba Gökduman

·

03 May 2023

cinsel sağlık aktivizmi afet sonrasında neden devam etmeli?

Söz konusu sağlık, ihtiyaçlar, haklar ve kamusal tartışmalar olduğunda, cinsel sağlık hakları ve hizmetlerine erişim genellikle arka planlara atılıyor.

22 Mar 2023

HİKAYE

İklim Adaleti ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Önceki kısımda sevgili Merve’nin de belirttiği gibi, İklim Adaleti bizim için yazması oldukça zor bir konu oldu sevgili okur. Bu yazıyı yazmak için araştırma yaparken “Ya şunu biliyor muydun?” diye sıkça telefona sarıldım, öfkelenip kahve molaları verdim, hatta en sonunda bazı yerlerde çok da kişisel yoruma yer vermeden size araştırmada karşıma çıkan bilgileri bir kürasyon olarak vermeye karar verdim. Neden mi zor bir konuydu? Çünkü iklim adaleti -ya da adaletsizliği- aslında bir toplumsal cinsiyet eşitliği -ya da eşitsizliği- konusu. Kadınlar hem çevreye daha duyarlı ve iklim krizine karşı mücadele veriyor, hem de iklim krizinden daha çok etkileniyorlar. Gelin bu ilişkilere daha detaylı bakalım! Fakat şimdiden uyarayım, bültenimizin bu kısmı gayet yerinde eleştiriler içermektedir.

Naz Yaman

·

31 Mar 2022

• Toplumsal cinsiyet bazlı çevre politikaları : Toplumsal cinsiyetin “içerilmesi” kavramı, bu konunun bütün politikalara ve programlara yansıtılmasını ve alınan kararların — ikili cinsiyet sistemine göre — kadınlar ve erkekler üzerindeki etkilerinin ayrı ayrı incelenmesini öngören bir yaklaşımı anlatıyor.

Alara Demirel

·

30 Kas 2021

AngstAngst

HİKAYE

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği'nden Berfu Şeker'le otoriterleşme, İstanbul Sözleşmesi ve toplumsal cinsiyet karşıtlığı üzerine.

16 Kas 2021

• Toplumsal cinsiyet : Türkçe literatürde g ender kelimesinin karşılığı olarak kullanılmaktadır. Farklı kültürler, coğrafyalar ve tarihsel zamanlarda kadın ve erkeklere toplumsal olarak yüklenen roller ve sorumluluklar bütününü ifade eder. Toplumsal cinsiyet kavramı, "kadın ve erkeğin" toplum içindeki farklı rollerini, sosyal konumlarını, ekonomik ve politik güçlerini yansıtır ve aynı zamanda tüm bunları etkiler.
AngstAngst

HİKAYE

MODADA TOPLUMSAL CİNSİYET TEMSİLLERİ

Modada toplumsal cinsiyet temsilleri reklamlarla kendini nasıl tekrar eder, bize neler söyler?

14 Mar 2021