Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

8 Mart'ın ardından farklılıklarımızla buluştuklarımız

Elbette tek ve değişmez bir feminizm yok, değişen ve çeşitli feminizmler var; ama hepsinin birleştiği ortak noktalar da var. Cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü, baskıyı sona erdirmek için çalışmak gibi... Bunu yaparken eleştirel düşünmek, kapsayıcılığı, kapsamlılığı, kesişimselliği kullanmak gibi.

Tuğba Gökduman

·

10 Mar 2024

8-martin-ardindan-farkliliklarimizla-bulustuklarimiz
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Aşkın çoğul sularında: Nedir bu poliamori?

Sevgililik ve duygusal ilişkiler denince herkesin beklenti ve ihtiyaçlarının farklı olduğu malum. Hâliyle ilişki biçimlerindeki çeşitlilik de dünyada yaşayan insan sayısıyla sınırlı hâle geliyor. Yani neredeyse sınırsız bir olasılıklar nehrinden bahsediyoruz. tabukamu ekibi; aşkın mitlerini, olasılıkların çeşitliliğini ve son dönemde adına daha sık rastladığımız poliamorinin (nâm-ı diğer çokaşklılık) ne olduğunu yazdı.

Tuğba Gökduman

·

17 Şub 2024

askin-cogul-sularinda-nedir-bu-poliamori
güvensiz ilişkiden çıkış haritası

Güvensiz ilişkiler bir labirentte kaybolmuş gibi hissettirebilir, fakat en karışık labirentlerde bile soluklanılacak alanlar ve bir çıkış vardır.

Tuğba Gökduman

·

06 Eyl 2023

guvensiz-iliskiden-cikis-haritasi
bir seçim olarak korunma

Korunma yöntemlerine erişim, insanların bedenleri, partnerleri, cinsel yaşamları ve aile planlamalarına dair seçimlerini çeşitlendiriyor.

Tuğba Gökduman

·

23 Ağu 2023

bir-secim-olarak-korunma
çantada keklik

Artık o ilişkide olmayı istemiyorken istiyormuş gibi davranmaya devam etmek ya da partnerinin istemediğini fark etmesine karşın onu o ilişkide kalmaya zorlamak ne aşka, ne de güvenli ilişkilere aittir.

Tuğba Gökduman

·

09 Ağu 2023

cantada-keklik
onay, aşkta mısın?

Onay + onay = onay var

Tuğba Gökduman

·

09 Ağu 2023

onay-askta-misin
dijitalden yürüyen aşklar

kokulu mektupların yerini kalpli mektup emojisi mi aldı?

Tuğba Gökduman

·

12 Tem 2023

dijitalden-yuruyen-asklar
cinsellik 101: el yordamıyla aramak

Yüzeyde bir sürü bilgi dolaşıyor, ama asıl ihtiyaç duyduklarımız bir yerlerde gizli, gömülü. Bazen basit bir doğru bilgiye erişmek için bile kazmak gerekiyor, kazılan yerde bulunan bilgi de her zaman tatmin edici olmayabiliyor.

Tuğba Gökduman

·

14 Haz 2023

cinsellik-101-el-yordamiyla-aramak