aposto-logo
TR
TREN

görünmez erkeklikler

İsyanımız bazı erkeklikleri görünmezleştirenlere…
görünmez erkeklikler

Erkekler varlar, aramızdalar. Erkeklikler ise kendi başına vücut bulmuş, yürüyen, konuşan canlılar değiller. Daha ziyade giyilip çıkarılan, bazen yıkanan, sonra tekrar giyilen kıyafetler bunlar. Kolektif kültürle biçilmiş, sonra her bedene göre yeniden dikilmiş kıyafetler. Bazılarının üstüne dar geliyor; bazıları ise içinde kaybolmamak için çırpınıyor. Kıyafetler çıplak gözle görünür değil belki, ama bazen kurmaca görünür olmalarına yardımcı olabiliyor. Romanlarda okuduğumuz, filmlerde izlediğimiz erkekler, günlük hayatta gördüklerimize çok benzeseler de, bazen bir fikri, bir davranışı veya bir kimliği temsil edebiliyorlar.

Peki temsiller erkekler ve erkeklik hakkında ne söylüyorlar bize? Şimdiye kadar sanatın pek çok alanında erkekliğin belli temsillerini bolca gördük: beyaz erkekler, cis heteroseksüel erkekler, “güçlü” erkekler, ağlamayan erkekler, maceracı ve korkusuz erkekler, savaşçı erkekler, şiddet uyguladıkları için romantik sanılan erkekler… Çoğunlukla da belli kimliklere ve rollere sıkıştırılmış erkekler. Peki her erkek tek bir erkekliği mi temsil eder? Başka başka erkeklikler mümkün müdür? 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

erkeklik ve tahakküm

erkekliğinizi nasıl isterdiniz?

17 May 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;