aposto-logo
TR
TREN

cinsellik 101: el yordamıyla aramak

Yüzeyde bir sürü bilgi dolaşıyor, ama asıl ihtiyaç duyduklarımız bir yerlerde gizli, gömülü. Bazen basit bir doğru bilgiye erişmek için bile kazmak gerekiyor, kazılan yerde bulunan bilgi de her zaman tatmin edici olmayabiliyor.
cinsellik 101: el yordamıyla aramak

Üniversiteli genç kadınların cinselliği üzerine çalıştığım yüksek lisans tezimin saha araştırmasında görüşmecilerime sorduğum sorulardan biriydi bu: “Cinselliğe dair bildiğin şeyleri nasıl ve nereden öğrendin?” Cevaplar çeşitli: ilkokul arkadaşları, prezervatif reklamları, şifresi bir şekilde çözülen kanallar, dergiler, American Pie serisi, ana akım pornolar ve Haydar Dümen… 

Bir sürü cevap, bir sürü hatıra… Ama hepsi dönüp dolaşıp aynı yere çıkıyor: el yordamıyla öğrenme hali. Yüzeyde bir sürü bilgi dolaşıyor, ama asıl ihtiyaç duyduklarımız bir yerlerde gizli, gömülü. Bazen basit bir doğru bilgiye erişmek için bile kazmak gerekiyor, kazılan yerde bulunan bilgi de her zaman tatmin edici olmayabiliyor.  

Hele de benim gibi çocukluğu ve ergenliğini internetin henüz çok yaygınlaşmadığı bir dönemde geçirmiş biri için bu soru iyice kritikti. Sahi, ben nereden öğrendim cinselliğe dair bildiğim en temel şeyleri? Şüphesiz arkadaşlarımdan, en çok da lise yurdundan. Yurttaki akşam sohbetlerinden. Ve tabii ki, deneme-yanılma sonra tekrar deneme yöntemiyle. Bu konuda aileme ya da okula danışamayacağımın farkındaydım. Yokluğunun sebepleri gayet iyi bilinen, ama hakkında bir türlü konuşulamayan bir cinsellik eğitimi, daha doğrusu eğitimsizliği vardı. 

Son yıllarda internete erişimin artması bir şeyleri değiştirdi elbette ve cinsellik eğitimine dair doğru bilgiler daha fazla üretiliyor, dolaşıma sokuluyor. Ama hala el yordamıyla öğrenmemiz bekleniyor: bilgiyi aramak, kazmak; kazarak çıkardıklarımızın yüzeyde, daha görülebilir ve erişilebilir kalmasını umarak daha derine kazmak… 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

prezervatif

deneme-yanılma

cinsellik

American Pie serisi

Haydar Dümen

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

cinsellik eğitimi ve erişim

sen cinsellik eğitimini nereden aldın?

14 Haz 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;