aposto-logo
TR
TREN

dijitalden yürüyen aşklar

kokulu mektupların yerini kalpli mektup emojisi mi aldı?
dijitalden yürüyen aşklar

Hayatında en az bir romantik komedi filmi izlemiş olanlar bilir ki aşk, genellikle bir tesadüf sonucu doğuyormuş gibi gösterilir. Birinin eldiveninin teki tesadüfen öbürünün cebinde kalır, bir kafede birinin siparişi tesadüfen öbürüne gider, biri yanlışlıkla ters yöne giden otobüse biner ve orada biriyle çarpışır falan diye uzar bu liste... 

Tesadüfler güzel olabilir fakat bir aşk ilişkisinin oluşması için her zaman tesadüflerle dolu hikayelere gerek yok. Hele de çeşitli sebeplerden ötürü insanlarla yüz yüze tanışma ihtimalimiz azalıyor veya zorlaşıyorsa (bakınız: hey gidi covid-19 karantinası, ismindeki 19’dan bu yana 4 sene geçmiş!). Bir de elimizde bu tanışmaları başka yollardan sağlayacak yöntemler varsa, aşkın (ya da seksin) kıvılcımı, tesadüflere çok da ihtiyaç duymadan, bir telefon ya da bilgisayar ekranından da çıkabilir. Günümüzde Tinder, Bumble, Grindr, OkCupid, Happn gibi bu amaca uygun tasarlanmış ya da Instagram, Twitter gibi direkt olarak bu amaca hizmet etmese de tanışmaları kolaylaştıran birçok site ve uygulama var. 

Bu uygulamaları kullanmak bir eksiklik ya da fazlalık göstergesi değil. Buralardan kurulan aşk ilişkileri ve cinsel ilişkiler de yüz yüze sağlananlardan daha iyi ya da daha kötü değil. Sadece aşkı ve cinselliği, kokulu mektupların atıldığı dönemden daha farklı bir şekilde, dijital bağlama uygun olarak yeniden düşünmemiz gerektiğine işaret ediyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Tinder

Bumble

Grindr

OkCupid

Happn

Instagram

Twitter

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

dijital aşk ve seks

dijitalden yürüyen aşklar, meşkler ve ilişkiler nasıl yürüyor?

12 Tem 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;