aposto-logo
TR
TREN

güvensiz ilişkiden çıkış haritası

Güvensiz ilişkiler bir labirentte kaybolmuş gibi hissettirebilir, fakat en karışık labirentlerde bile soluklanılacak alanlar ve bir çıkış vardır.
güvensiz ilişkiden çıkış haritası

Son birkaç sayıdır şiddet içermeyen, güvenli ve bol onaylı ilişkiler yaşamak herkesin hakkıdır dedik. Bu hakkın kendisi kadar, karşılıklı onaya, güvene ve saygıya dayalı ilişkilerin neye benzediğini öğrenmek de bir hak. Öğrenme sürecini bir pusulaya benzetirsek, pusulanın kırıldığı, işlevsiz kaldığı ya da hiç olmadığı durumlarda ne kalır elde? Kaybolur belki insan, korkar ya da güvensiz hisseder. Güvenlik planı dediğimiz şey tam da bu noktada devreye girer; ilişkide güvensiz hissedilen anlarda oturup ihtimalleri, adımlarını ve seçeneklerini planlamaya yarar. Güvenlik planı, şiddet içeren bir ilişkiden çıkmak ya da çıktıktan sonra daha güvende hissetmek için kişinin kendi ihtiyaçlarına göre hazırladığı bir yol haritasıdır. Pusulaların yokluğunda haritalar çizmek, böylece şiddet içeren veya güvensiz hissettiren bir ilişkiden çıkmak da bir haktır.

Haritasız ilerlemek zor olabilir, çünkü bir ilişkide gerilimin yükseldiği ya da şiddet davranışının gerçekleştiği anlarda kişiler bazen donup kalabilir. Beklemedikleri davranışlara nasıl karşılık vereceklerini, kendilerini nasıl savunacaklarını bilemeyebilirler. O anın içindeyken olanları değerlendirmek ve güvenli bir seçenek bulmak zor olabilir. Böyle anların tekrar gerçekleşme ihtimaline karşı önceden hazırlanmak, seçeneklerini önden belirleme imkanı verebilir. Güvenlik planı, potansiyel olarak tehlikeli durumlardan kaçınmanın yollarını düşünmeye, tehlike ve şiddet anında uygulayabileceğin stratejileri önceden belirlemeye, tepki vermenin en iyi yolunu değerlendirmeye ve planlamaya teşvik eder.

Güvensiz ilişkiler bir labirentte kaybolmuş gibi hissettirebilir, fakat en karışık labirentlerde bile soluklanılacak alanlar ve bir çıkış vardır.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Güvenlik planı

Güvenlik

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

ilişkiler ve güvenlik planları

ilişkilerin olmazsa olmazları: onay, iletişim, güvenlik!

06 Eyl 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;