aposto-logo
TR
TREN

onay, aşkta mısın?

Onay + onay = onay var
onay, aşkta mısın?

Aşk ilişkilerinde partnerler bazen “e biz zaten ilişkideyiz, onayını sormama gerek yok ki” diye düşünebilir ve otomatik olarak onay olduğunu varsayabilir. Oysa onay, iki günlük ilişki için de kırk yıllık ilişki için de gereklidir. Birinin hangi durumda ne tepki vereceğini bildiğini düşünmek onayın gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Tıpkı diğer ilişkilerde olduğu gibi aşk ilişkilerinde de onay, bilinçli, istekli ve güvende hissedilen bir anda karşılıklı verildiğinde onay olur. Bunların olmadığı bir yerde verilen onay, onay değildir. 

bilinçli onay

Bilinçli verilen onay, ifadelerin ve davranışların farkında olarak verilen onaydır. Alkol, uyuşturucu, ilaç gibi bazı ürünler karar verme mekanizmasını etkileyebilir, gevşetebilir. Tam da bu sebeple insanlar, aşık olduklarında heyecanlı, gergin, stresli hissediyorlarsa bu ürünleri tüketmek ve rahatlamak isteyebilirler. Fakat bu ürünlerin etkisi altındayken insanlar normalde onay vermedikleri şeylere onay verebilir ve sonrasında bundan pişmanlık duyabilirler. Bilincin karıştığı, bulanıklaştığı, kapandığı ve türlü şekillerde etkilendiği her durumda ise onay çok daha kompleks bir hal alır. Böyle durumlarda onayın ortadan kalkabileceğinin bilincinde olmak ve bununla ilgili iletişimi de önceden yapmak, ilişkilerin güvenli şekilde devam ettiğinden emin olunmasına destek olur. 

istekli onay

Onayda istek olması ve bu isteğin insanın içinden gelmesi önemlidir. Aşk var diye her zaman istek olmaz. Partnerler bazen birlikte vakit geçirmek istemeyebilir, cinsel davranış deneyimlemek istemeyebilir, ilişkiye devam etmek istemeyebilir. Bütün bunlar istenmediği halde istiyormuş gibi davranmak ya da öyle davranmaya zorlamak, onayı ortadan kaldırır. Onay istekli bir şekilde ifade edilen “evet”tir. İstekli şekilde onay vermek, cinsel istekten de farklıdır. Bazen belli bir cinsel aktiviteye çok istekli olmadan, kişiler keşif amaçlı onay verebilir. Cinsel tepkilerimiz anlamındaki ‘cinsel istek’ ya da ‘cinsel isteksizlik’ hali ile, istekli şekilde onay vermenin farkının da altını çizmiş olalım. 

güvenli onay

Güven, onayın ayrılmaz bir parçasıdır. Aşk ilişkilerinde güvenin oluşması karşılıklı zaman alabilir. Fakat bu, bu süreçte güvensiz hissettiren durum, davranış ve insanlara tahammül edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu durumlarda onaydan bahsedilemez. Çünkü bir insan güvende hissetmediğinde, karşı tarafın tepkisinin ne olacağından korktuğundan ya da çekindiğinden, onay vermek zorunda hissedebilir. Partner istekli görünmeyebilir ve buna rağmen “hayır” demeyebilir, diyemeyebilir, sessiz kalabilir. Onay için güvenli bir ortam gerekir. 

karşılıklı onay

Bir ilişkide onay olması için tüm partnerlerin onayı gerekir. Tek bir tarafın onayı olmadığında onay ortadan kalkar. İşin matematiğine girelim dersek, iki kişilik bir ilişkiyi ele alırsak, onayı şöyle formüle edebiliriz:

Onay + onay = onay var

Onay + onay yok = onay yok

Onay yok + onay yok = onay yok

Yani, iki taraf da onay veriyorsa onay vardır, iki taraf da onay vermiyorsa onay yoktur. Ancak bir taraf isterken diğeri istemiyorsa onay yine yoktur. Onay karşılıklı ve tğm taraflar için var olmalıdır. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

aşk ve onay

aşk, flört, ilişki, onay

09 Ağu 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;