aposto-logo
TR
TREN

zorla aşk olur mu?

Olmaz.
zorla aşk olur mu?

Onay, bir ilişkide güvenli ve istekli bir şekilde bir davranışı karşılıklı kabul etmek anlamına geliyor. Diğer ilişkiler gibi aşk ilişkileri de onaydan muaf değil, aşk ilişkilerinde de onay otomatik olarak yüklenmiyor. Onay ilişkilerin güzel ve gerekli bir parçası; bir ayak bağı, keyif kaçırıcı, inşa edilen ya da uğraş gerektiren bir şey değil. Aşık oldum olacağım diyenler, onay hakkında düşünmek için aşık olmama gerek yok diyenler, onayım geldi mi gelmedi mi bilmiyorum diyenler buyursun, onaylı günlerde kullansın. 

Sen daha önce hiç aşık oldun mu? 

Aşk, ilişkiyi güzel ve güvenli kılan tek şey mi? 

Aşk, ilişkide olmak için yeterli mi? 

Bu sorulara cevaplar çeşitli olabilir, ama hepsinin buluştuğu ortak bir yer var: onay. Onay, bir teklifi, bir soruyu veya bir davranışı sözlü olarak ya da beden diliyle kabul etmek, onaylamak anlamına gelir. Aşk ilişkileri diğer tüm partnerli ilişkiler gibi onaydan muaf değildir. Yani aşk, onayın yerini almaz, otomatik olarak güven yaratmaz, istek anlamına gelmez. Birine aşık olmak için onunla bir ilişkide olmak gerekmez elbet, ama aşk ilişkisi yaşayabilmek için en az iki kişi gerekir. İlişki söz konusu olduğunda aşık olan insanlar onay vermeli ve istekli olmalıdır. 

Arkadaşlık ilişkileri ya da bazı sosyal ilişkilerin zamanla inşa edilen yakınlıklar olduğu düşüncesi yaygınken aşk ilişkilerinin kontrolsüzce, aşıkların tepesine yıldırım gibi düşüveren bir ilişki olduğu varsayılır bazen. Böylesi daha romantik gelir belki. Elbette aşk en beklenmedik anda ve yerde oluşabilir, ama aşk ilişkileri için onay, istek ve ihtiyaçların kontrolünde ve bilincinde olmak herkesin sorumluluğudur. 

“Çıkma teklifi” almak veya etmek bir zamanlar yaygındı. Aşk ilişkisine başlamadan önce bunu sözlü olarak, bu şekilde dile getirmek günümüzde biraz komik ya da belki demode karşılansa da çıkma teklifinin onayla ilişkili bir yönü var aslında. Bir hoşlanma, çekim ya da aşk hissi olduğunda insanların bir ilişki yaşamak isteyip istemediklerini birbirlerine sormaları, ne tür beklentiler olduğunu anlamayı kolaylaştırabilir. Birinin hoşlandığını varsaymak veya aşk ilişkisi yaşamak istediğine yönelik işaretler aramak yerine hislerinin neler olduğunu sormak, bazen korkutucu gelebilir. Cevaplar her zaman istediğimiz gibi olmayabilir, ama en azından bu ilişkide nasıl bir tutum takınmamız gerektiğini anlamaya yardımcı olabilir. 

Karşılıklı onayın olmadığı yerde hissedilen aşk puf diye ortadan yok olmayabilir; aşığın kalbi ne zaman onu görse pıt pıt atmaya devam edebilir. Bu aşkın yoğunluğu zamanla azalabilir veya değişebilir. Ne olursa olsun, aşığın ifadelerinden her zaman sorumlu olması ve tutulması, aşık olduğu insanı bu konuda rahat ve huzurlu bırakması önemlidir. Birine sürekli aşkını ifade etmek, baskı uygulamak, kendini kötü veya suçlu hissettirmek, aşık olmasını sağlamaz. Zorla aşk olmaz. Zorla olana da zaten aşk denmez. 

Aşkın flörtle, flörtün de onayla ilişkisi hakkındaki algılarını gözden geçirmek için geçen yıl Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin NVNY?! Gençlik Programı ve tabukamu iş birliğinde hazırladığımız testini çözmeye davet ediyoruz seni

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

aşk ve onay

aşk, flört, ilişki, onay

09 Ağu 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;