aposto-logo
TR
TREN

müstehcen öneriler

3 podcast, 2 film, 1 dizi
müstehcen öneriler

Aşk ve onay üzerine söylenebilecek daha çok şey var. Biz bir kısmına yer verdik, merak edip başka neler varmış diyecekleri ise müstehcen önerilerimiz bekliyor! Öncesinde ufak bir kötü haberimiz var: İlişkilerde sağlıklı bir onay verilme anını resmeden anlatı, film, dizi vb. örneği epey az. Hemen iyi haberimizi de verelim, bazen onayın ne olmadığını anlamak, onayın ne olduğunu anlamaya destek olabilir. Bu yüzden bu sayımızda sizin için 3 podcast, 2 film, 1 dizi seçtik:

Podcast

QueerTroublemakers Podcast, S02 E05: Rıza İnşası

Onay inşası, yani onay olmayan durumlarda ikna, zorlama, baskı ya da duygusal manipülasyon yoluyla “hayır”ı “evet”e çevirme, onay değildir. Bu podcast bölümü, onay inşasının ne demek olduğunu, ilişkilerde nasıl ortaya çıkabileceğini ele alıyor. İnşa edilmeyen, kendiliğinden verilen ya da verilmeyen onaylara gelsin. (QueerTroublemakers, 2021)

Mental Klitoris : "stealthing"

Onay, cinsel ilişkilerin olmazsa olmazı ve bu onay, korunma yöntemlerinin kullanımını da ilgilendiriyor. Mental Klitoris, stealthing’i “rızai olmayan kondom çıkarma veya kondoma zarar verme” olarak tanımlanıyor, yani bu, ilişkide bir tarafın onayı ya da haberi olmadan prezervatifin çıkarılması veya işlevsiz hale getirilmesi anlamına geliyor. Bu kavramı daha önce duymayanlara bu bölümü özellikle tavsiye ederiz! (Mental Klitoris, 2020)

Sex & Consent

“Seks ve Onay” adlı bu podcast, adı üstünde, onayın çok çeşitli formlarına bakıyor. Onayla alakalı bireysel anekdotlarla onay kavramını şekillendiren sosyal normları ele alıyor. İngilizce podcast dinleyenler buyursun. (Sex & Consent, 2022)

Film

The Tale

Bu filmin ana karakteri çocukluğunda yaşadığını düşündüğü bir aşk hikayesini hatırlayan orta yaşlı bir kadın. Aklında kalan şey bunun bir “çocukluk aşkı” olduğu yönünde, ama günlükleri bunun tam olarak öyle olmadığını söylüyor. Hafıza, onay (daha doğrusu onaysızlık), çocuklar ve yetişkinler arası ilişkiler üzerine bir film. Dikkat, tetikleyici içerik olabilir. (Jennifer Fox, 2018)

She Said

Onayın öneminden daha rahatça konuşabildiğimiz şu son dönemlerde bir #MeToo hareketi yaşandı kocaman, onaydan bahsedip bu harekete değinmemek olmaz. Bu film, Hollywood’da onay olmayan ilişkiler ve bu cinsel şiddet vakalarının nasıl örtbas edildiğine yönelik bir araştırmanın izini sürüyor. (Maria Schrader, 2022)

Dizi

I May Destroy You

Bu dizi onay ve cinsel şiddet hakkında çok çarpıcı bir hikayeye yer veriyor. Siyah bir kadın yazarın bir gün arkadaşlarıyla çıktığı bir barda maruz bırakıldığı bir tecavüz sonrasında hayatını, ilişkilerini ve duygularını nasıl yönettiğini, onayın ne olup olmadığı üzerine devam eden bir sorgulamayla gösteren bu diziyi izleme listenize eklemenizi öneririz. Müthiş bir soundtrack’i olduğunu da belirtelim! (Michaela Coel, 2020)

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

cinsel ilişki

Mental Klitoris

toris

Jennifer Fox

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

aşk ve onay

aşk, flört, ilişki, onay

09 Ağu 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;