aposto-logo
TR
TREN

bir seçim olarak korunma

Korunma yöntemlerine erişim, insanların bedenleri, partnerleri, cinsel yaşamları ve aile planlamalarına dair seçimlerini çeşitlendiriyor.
bir seçim olarak korunma

23 ağustos - OKEY - MM
OKEY ile birlikte

-Anda mıyız? - OKEY Rötar : Andayız. “Normalde böyle olmazdı, niye böyle oldu ben de anlamadım…” tadında bir cümle kulağınıza iliştiyse doğrudur veya değildir, bilemeyiz. Sonuçta ter dökmeye gerek yok, onun yerine gücünüzü sonraya saklayarak OKEY Rötar 'la anın tadını birlikte çıkarabilirsiniz. Peki konuya nereden geldik? Toplumda cinsel sağlık bilinç düzeyinin artırılması ve doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi gibi önemli sorumlulukları üstlenen OKEY , Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya dikkat çekiyor. Erkeklerin gecikmek için ne düşündüklerini soran araştırmada; iş ya da işte yapılacakları düşünmek, çekici bulmadıkları birini düşünmek, spor ve belli aktiviteleri düşünmek, matematik problemleri çözmek, alakasız nesneleri düşünmek gibi cevaplara rastlanıyor. Hâl böyle olunca OKEY de boş verin tuvalet terliğini, iki bilinmeyenli denklem çözmeyi, halı sahada kuracağınız kadroyu düşünmeyi diyor ve OKEY Rötar ’la anda kalarak tadına varılacakların keyfini çıkarmayı tavsiye ediyor. Neden önemli? Rutin şekilde olumsuz duygular uyandıran düşüncelere kendinizi kaptırmak, ileride deneyimlenebilecek hazzın seviyesini azaltabiliyor ya da nötralize edebiliyor. Anda kalmamak bireysel tatmin hissini azaltabileceği için birlikte yaşanacak tatmini ve partnerle iletişimi de olumsuz etkileyebiliyor. Gecikmek için başka şeyler düşünmek yerine siz de OKEY Rötar 'la anın keyfini sürebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Korunma yöntemlerine erişimin tarihsel arka planına baktığımızda, örneğin minik bir doğum kontrol hapının belki de kendinden beklenmeyecek kadar büyük, devrim niteliğinde toplumsal değişimlere alan açabileceğini biliyoruz. Özellikle 1960’lardan bu yana doğum kontrol yöntemleri -dünya gündemini etkileyen birçok başka gelişmeyle birlikte- cinsel, romantik, aile ve toplum içi ilişkilerin yapısını etkiledi. 

Doğum kontrol hapı dedik oradan gidelim: Korunma yöntemlerinin mevcut olmadığı ya da erişilemediği zamanlarda, penis-vajina birleşmesi içeren cinsel ilişkiler gebelik ihtimalini de barındırıyor. Gebelikler ise -istenmediği durumlarda sonlandırılamıyorsa- gebe insanın hayatını yeniden düzenlemesini gerektiren bedensel, psikolojik ve sosyal, uzun soluklu bir süreci başlatıyor. Korunmasız vajinal ilişkilerin devam etmesi gebelik ihtimalini sürdürüyor ve bu sürecin tekrar etmesiyle sonuçlanabiliyor. Tekrarlayan plansız gebelikler ve (doğumun gerçekleşmesi halinde) ortaya çıkan bakım ihtiyaçları, sürece yönelik hizmetler, sosyal destekler ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları da yetersizse, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin ekmeğine bal süren bir durum oluşturabiliyor. 

Doğum kontrol hapı, tam da bu döngüye çomak sokarak gebeliğin seçilebilen ve istenen bir deneyim olmasına destek veriyor. Böylece, cinsel birleşme yoluyla ebeveyn olmak isteyen insanlar bu kararlarını ev, eğitim, çalışma ve özel hayatlarına paralel şekilde planlayabiliyor. Feminist hareketinin hakkında mücadele verdiği konulardan biri de bu değil miydi zaten: gebeliği bir seçim olarak yeniden kurgulayarak kadın+’ların partner seçimleri, cinsel ilişkileri ve bedenleri üzerinde kontrol kazanmasını sağlamak. 

Elbette korunma yöntemleri yalnızca penis-vajina ilişkileri için değil, tüm ilişkiler için gerekli. Ve yine tüm ilişkiler için özgürleştirici bir etkiye sahip olabiliyor. Cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonların stigma, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık ve dışlama üzerinden yazılan yakın dönem tarihinin, cinsel muafiyeti, tek eşliliği, hatta heteroseksüelliği bir “korunma yöntemi” olarak sunabildiğini gördük. Oysa korunma yöntemlerinin amacı belli bir cinsel yaşamı ya da kimliği dayatmak değil, herkesin cinsel seçimleri (sevişip sevişmemek, sevişecekse nasıl sevişeceği), yönelimleri ve kimlikleriyle güvenli ve rahat ilişkiler yaşamasını sağlamak. 

Günümüzde, bundan 50-60 yıl öncesine kıyasla çok çeşitli korunma yöntemleri mevcut. Fakat bunların ne kadarına, nerelerde ve kimlerin, adil ve insana yaraşır şekilde erişebildiği sorusunun cevabı ne yazık ki geçmişten günümüze pek de değişmemiş gibi duruyor… 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

doğum kontrol hapı

penis

vajina

cinsel ilişki

toplumsal cinsiyet

toplumsal

cinsiyet kimliği

cinsel yönelim

ayrımcılık

Doğum kontrol hapı

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

onay ve korunma

cinsel ilişkiler, evlilikler, seçimler ve haklar nezdinde onay ve korunma neye benzer?

23 Ağu 2023

OKEY ile birlikte
Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;