erkekliğinizi nasıl isterdiniz?

Erkeklikleri zarar vermeyen özelliklerle, bastırmayan ve bastırılmayan rollerle ve çok boyutlu kimliklerle nasıl düşünebiliriz?

müstehcen mecmua

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

Duygularını ifade et

Duygular, cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak her insanda vardır ve çeşitlidir. Duyguları ifade etmenin sayısız yöntemi vardır, ama bazıları insanın kendisine ve çevresindekilere zarar verirken bazıları güvenli ve rahat bir iletişime alan tanır. Erkeklik, duygulanmaya ve duygularını ifade etmenin sağlıklı yollarını aramaya engel değildir. Öfke, gurur, kıskançlık gibi duygular kadar, mutluluk, korku, kaygı gibi duygular da normaldir ve güçsüzlük göstergesi değildir. 

Çeşitliliklere saygı duy

Beden, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, cinsel ifade, istek ve ihtiyaçlar herkeste çeşitlidir. Bazı erkeklerin boyu kısadır, bazılarının boyu uzun. Bazı erkekler heteroseksüeldir, bazıları gey. Bir varoluş diğerinden daha üstün ve önemli değildir. Erkek olmanın türlü hali vardır. 

Ayrıcalıklarının farkında ol

Erkekliğin toplum, kurumlar ve güç sistemleri nezdinde konumlandırıldığı yeri sorgulamak, erkeklere tanınan bazı ayrıcalıkların ve güç pozisyonlarının diğer insanları nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olabilir. Toplumsal cinsiyet rolleri bakımından güç, güçsüz görülenleri ezmek için değil, eşit ilişkiler adına ayrıcalıklardan vazgeçilebildiği noktada anlamlıdır. 

Dahil edilmediğimiz toplantıların masalarını tersine çevirdiğimiz ayrıcalık ve güç sayımızı okudun mu? 

Yanlışları, normları, ve aktarılanları sorgula

Dışarıdan bakıldığında oldukça “normal” ya da “doğal” görünen bazı davranışlar, kalıplar ve ifadeler, bazen insanlara zarar verir, kendilerini güvensiz ve kötü hissetmelerine sebep olur. Erkekliği toksikleştiren bir şey de normalleştirilen yanlışların tekrar edilmesidir. Düşünce ve davranış kalıplarını zarar vermeyecek şekilde değiştirmek mümkündür.

Erkekliğin tek bir formülü olmadığını hatırla

Erkeklik, belli davranışlarla kazanılacak ya da kaybedilecek bir yarış ya da bir rütbe değildir. Erkek olmak belli bir bedene, kalıba ve role girmeyi, kendini erkek olarak ispatlamayı gerektirmez. Herkes kendi formülünü yazarak sağlıklı erkeklikler inşa edebilir.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

müstehcen mecmua

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

cinsiyet kimliği

kıskançlık

cinsel yönelim

Erkeklik

Erkek

erkek

NEREDE YAYIMLANDI?

erkeklik ve tahakküm

erkekliğinizi nasıl isterdiniz?

17 May 2023

Beril Ateş

YAZARLAR

Tuğba Gökduman

Fransa EHESS'te Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları alanında yaptığı yüksek lisansının ardından aynı okulda başladığı doktora araştırmalarına devam ediyor. Cinsellik ve ilişkiler hakkında araştırıyor, okuyor, yazıyor; tabukamu'nun araştırma ve editoryal süreçleriyle ilgileniyor.

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;