Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ilgili hikayeler

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Kavala kararı AB - Türkiye ilişkilerini etkileyebilir mi?

Kavala'ya yönelik mahkumiyet kararı AB-Türkiye sürecini etkileyebilir mi?

18 Eki 2023

Valiliğin "İçki" Genelgesi ve Yaşam Tarzına Müdahale Tartışmaları

Her bireyin yaşam tarzı farklıdır ve bu tarz, kişinin tercihlerine ve değerlerine dayalıdır. İçki tüketimi, bazı insanlar için sosyal etkileşimin bir parçasıdır ve bu tercihine ve değerlerine kısıtlamalar getirmemek, dahası, bu değerleri korumak demokratik yönetimin gerekliliklerinden biridir.

Ömer Faruk Şen

·

11 Eyl 2023

• İstanbul Barosu , İstanbul Valiliği'nin alkol genelgesi'nin iptali ile yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Baro, "Genelge ile Anayasa’nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesi ile güvence altına alınmış olan özel yaşamın gizliliğine müdahale edilmektedir" açıklamasında bulundu.

01 Eyl 2023

Genel Af Tartışmaları Üzerine

Sıklıkla af uygulamasına gidilmesi cezasızlık algısını yaygınlaştıracağından suçlular için teşvik edici bir unsura dönüşecektir.

Ali Rıza Çoban

·

28 Ağu 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Bibby Stockholm mülteci politikalarını değiştirecek mi?

Birleşik Krallık'ta "Bibby Stockholm" adlı gemiye mültecilerin yerleştirilmesi, farklı uygulamalar arayan Avrupa ülkelerine bir seçenek oluşturabilir mi?

İlkim Emirler

·

10 Ağu 2023

Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması farkları

Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması kavramlarının her ne kadar benzer şeyleri ifade ettiğini düşünsek ve kimi zaman birbiri yerine kullansak da, bu kavramlar, esasında gerek tarihsel süreçleri gerekse kapsadıkları anlam ve korudukları değerler açısından birbirinden ayrı iki kavramlar.

İbrahim Yıldırım

·

07 Ağu 2023

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’de boşanmış kadınların yeniden evlenmek için bekledikleri 300 günlük sürenin ayrımcılık olduğuna hükmetti. Bu uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiği belirtildi. Ne içeriyor? “İddet süresi” olarak da adlandırılan bu sürenin AİHS’nin 8. Maddesi ve 14. Maddesi’ni ihlal ettiği görüşüne varıldı. Türkiye’de yasalar kadınların eski eşlerinden farklı biriyle evlenmek için boşanmalarının kesinleşmesinde...Devamını Oku

28 Haz 2023

• Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 'ın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 5. maddesinin 4. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti. Nedir? AİHS'nin 5. maddesinin 4. fıkrasında "Yakalama veya tutulma yoluyla özgürlüğünden yoksun kılınan herkes, tutulma işleminin yasaya uygunluğu hakkında kısa bir süre içinde karar verilmesi ve, eğer tu...Devamını Oku

07 Haz 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

AİHM'den Türkiye'ye Demirtaş ve Yüksekdağ'ın tutukluluğu üzerine "hak ihlali" kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın başvurusunda, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine hükmetti.

Tanem Zaman

·

06 Haz 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

CPT göçmenlere yönelik kötü muamele raporu

“Geri itme” taktiği uygulayan ülkeler, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nce işkence ve kötü muameleden sorumlu

31 Mar 2023