aposto-logo
TR
TREN

Avrupa Konseyi ile ilgili hikayeler

• Avrupa Parlamentosu ile AB Konseyi , siber şiddet eylemlerinin suç sayılmasını sağlayacak bir yasa tasarısı üzerinde uzlaştı . Detaylar: Tasarının yasalaşması hâlinde; deep fake'ler de dahil olmak üzere yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş pornografik görüntüler, siber stalking (taciz amaçlı takip), çevrimiçi taciz, kadın düşmanı nefret söylemi ve siber teşhir (istenmeyen çıplak görüntülerin gönderilmesi) gibi eylemler suç teşkil edecek.

09 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Atalay krizinden Gezi’ye bakmak: Dava nasıl bugüne geldi?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, milletvekili seçilmesine rağmen hakkındaki yargılamanın durdurulmaması ve tahliye edilmemesi Anayasa Mahkemesi’nin iki ayrı kararında hak ihlali olarak nitelendirilen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine yine karşı çıktı. Yargıtay’ın kararı yargı kurumları arasındaki krizi derinleştirecek.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ukrayna için umut ışığı mı?

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, 14-15 Aralık tarihlerinde yılın son Liderler Zirvesi için biraraya geldi. Zirvenin ana konusu Ukrayna oldu.

Büşra Kılıç

·

19 Ara 2023

GRECO Türkiye’ye İlişkin 4. Uyum Raporunu Yayınladı

Avrupa Konseyi’nin ‘’Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’’ (GRECO), milletvekilleri ile hâkim ve savcılar yönünden yolsuzluğun önlenmesine ilişkin Dördüncü Aşama Değerlendirmeleri kapsamında Türkiye’ye yönelik tavsiyelerine uyulup uyulmadığına ilişkin olarak dördüncü ara uyum raporunu 7 Aralık 2023 tarihinde yayınladı.

Ali Rıza Çoban

·

18 Ara 2023

• Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla iki gün sürecek AB liderler zirvesi dün başladı. Zirvede, Ukrayna'ya yapılacak mali yardımlar, Ukrayna ile AB müzakerelerinin başlaması gibi konular ele alınıyor. Fon paketi: Hafta başında, AB ülkelerinin dışişleri bakanları Ukrayna’dan mevkidaşları Dmitro Kuleba ile biraraya gelmiş, sahadaki son durum, acil askerî ve mali ihtiyaçlar hakkında bilgi almıştı. AB liderleri, Ukrayna'n...Devamını Oku

15 Ara 2023

• 14-15 Aralık’ta AB devlet başkanlarının katılımıyla Brüksel’de düzenlenecek Avrupa Konseyi zirvesinde , AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in hazırladığı ve AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğine ilişkin yeni öneriler içeren raporun "uluslararası gündemdeki diğer konular nedeniyle" gündemden çıkarıldığı öğrenildi. Konsey, raporu önümüzdeki yıl ele alacak.

14 Ara 2023

• Avrupa Konseyi'nin icra organı Bakanlar Komitesi, 5-7 Aralık'taki toplantısında Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davalarında AİHM kararlarına uymayan Türkiye’ye bu kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bununla birlikte: Komite, Mart 2024’te yapılacak toplantıya kadar Ankara ile teknik temasın artırılmasını kararlaştırdı. Komite ayrıca, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının evrensel standartlara uymadığını ve değiştirilmesi gerekti...Devamını Oku

13 Ara 2023

• Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’ne bağlı Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) milletvekilleri, hâkimler ve savcılar bakımından yolsuzluğun önlenmesi hakkındaki Türkiye raporunu yayımladı. Raporda Türkiye’nin Mart 2022’de hazırlanan bir önceki rapordan beri, bu alanda hiçbir ilerleme göstermediği, 22 tavsiyeden yalnızca üçünün tatmin edici şekilde uygulandığı tespiti yer aldı.

13 Ara 2023

• Avrupa Konseyi'nin icra organı Bakanlar Komitesi, 5-7 Aralık'taki toplantısında Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş davalarında AİHM kararlarına uymayan Türkiye’ye bu kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dahası: Komite, Mart 2024’te yapılacak toplantıya kadar Ankara ile teknik temasın artırılmasını kararlaştırdı. Komite ayrıca, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısının evrensel standartlara uymadığını ve değiştirilmesi gerektiğini de yi...Devamını Oku

12 Ara 2023

• Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’ne bağlı Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) milletvekilleri, hâkimler ve savcılar bakımından yolsuzluğun önlenmesi hakkındaki Türkiye raporunu yayımladı. Detaylar: Raporda Türkiye’nin Mart 2022’de hazırlanan bir önceki rapordan beri, bu alanda hiçbir ilerleme göstermediği, 22 tavsiyeden yalnızca üçünün tatmin edici şekilde uygulandığı tespiti yer aldı.

08 Ara 2023