aposto-logo
TR
TREN

Euro ile ilgili hikayeler

• Stellantis, 2023 yılında net gelirini yıllık %6 artışla 189,5 milyar avroya çıkardı. Konuya ilişkin açıklama yapan Stellantis CEO'su Carlos Tavares, "Elde ettiğimiz rekor seviyedeki mali sonuçlar, sektörümüzde yeni bir küresel lider hâline geldiğimizin ve 2024'te de güçlü kalacağımızın kanıtı" ifadelerini kullandı.

19 Şub 2024

• AB, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle 5 ülkeden 24 şirkete ticaret kısıtlaması önerdi. Listede Çin, Türkiye, Sırbistan, Hindistan ve Hong Kong'tan firmaların olduğu, özellikle elektronik ve teknoloji şirketlerinin "Rusya ordusuna ve Rusya'nın savunma ve güvenlik sektörünün gelişmesine" yardım etmekle suçlandığı belirtildi.

13 Şub 2024

• Avrupa’nın ve dünyanın finans devlerinden Deutsche Bank , 2023 yılında vergi öncesi kârını bir önceki yıla göre %2 artırarak 5,7 milyar EUR'a yükseltti. 💸 16 yılın en iyisi: 5,7 milyar EUR'luk kar, Deustche Bank'ın son 16 yılda kaydettiği en iyi performans oldu. 👉🏻 Öte yandan: Faaliyet giderlerini azaltmayı hedefleyen banka, bu hedef kapsamında müşteriyle teması olmayan personel sayısının yaklaşık 3 bin 500 kişi azaltacağını duyurdu.

02 Şub 2024

• Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, dondurulan yaklaşık 200 milyar EUR'luk Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna'nın yeniden inşasının finansmanında kullanılmak üzere ayrılması teklifinde prensip anlaşmasına vardı. 💾 Cep bilgisi: AB ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya Merkez Bankası'nın Avrupa Birliği sınırları içerisindeki varlıklarını dondurmuştu. Varlıkları taşıyan Avrupa ülkelerindeki finans şirketleri, 2 yıldır 200 milyar EUR'luk varlıklarda...Devamını Oku

31 Oca 2024

AP'nin Yaptırım Denetimi ve Türkiye'nin Rolü

Avrupa Parlamentosu (AP), son zamanlarda yaptırım rejimindeki boşluklarla ve yaptırımların düzgün uygulanmamasıyla ilgili kaygılarını ifade ettiği bir kararı onayladı. AP’nin yaptırımların etkinliğinin zayıfladığına dair endişeleri artıyor. Kararda, Rus petrolü işleyen ülkelerden, özellikle Hindistan gibi yerlerden ithalatın artmasının Avrupa Birliği (AB) için bir "arka kapı" oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Enes Özkan

·

04 Ara 2023

• Renault, üçüncü çeyrekte cirosunun bir önceki yıla göre %7,6 artışla 10,51 milyar avro olduğunu açıkladı. Şirket, 3'ncü çeyrekte 356 bin 747 adetlik satış gerçekleştirdi. Otomotiv gelirinin %5 artışla 9,39 milyar avroya yükseldiğini söyledi.

20 Eki 2023

• Avrupa Merkez Bankası (AMB), dijital avro projesinde Kasım 2023’ten itibaren iki yıllık bir hazırlık aşamasına geçileceğini bildirdi. Hazırlık aşamasına başlamanın, dijital avro ihraç etmek için kesin karar olmadığı hatırlatıldı. Hatırlayalım: AMB, dijital euronun oluşturulmasına yönelik projesine 2021’de başlayarak, dijital paranın ihracını araştırmaya başlamıştı. Dijital avro, AMB tarafından çıkarılacak ve halkın kullanımına açık bir merkez bankası dijital para bir...Devamını Oku

20 Eki 2023

Punto Punto

HİKAYE

15 yılın ardından taze heyecan

Efsane Euro 2008 hikâyesinin ardından A Millî Futbol Takımının yeni bir hikâye yazması bekleniyor. Peki geçtiğimiz 15 yılda neler yaşandı?

16 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Zam dalgası sürüyor

Bayramın ardından gelen vergi zamları ve döviz kurları alım gücünü oldukça düşürecek.

18 Tem 2023

JPMCoin'in gelişimi sürüyor

JPMorgan’ın blockchain tabanlı tabanlı ödeme sistemi JPM Coin, Euro cinsinden ödemelerle genişletildi.

30 Haz 2023