Stanford Üniversitesi ile ilgili hikayeler

• Teknoloji şirketlerinde çalışan bir grup aktivist tarafından başlatılan “ No Tech For Apartheid ” kampanyası, Nimbus projesini protesto etmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öğrenim gören yüzlerce öğrenciden imza topladı. Kampanya kapsamında 1000’den fazla öğrenci, Google ve Amazon’da çalışmama yemini etti. Önemli ayrıntı: İmza kampanyasına katılan kişiler arasında Stanford Üniversitesi gibi ABD’nin önde gelen üniversitelerinde öğren...Devamını Oku

21 Haz 2024

• Stanford Üniversitesi profesörü David Tse tarafından kurulan kripto girişimi Babylon, risk sermayesi şirketi Paradigm liderliğindeki yatırım turunda 70 milyon dolar finansman topladı. Yatırım turuna Polychain ve Bullish Capital da katıldı. Yeni finansman, Babylon ekibini büyütmek ve şirketin Ar-Ge çalışmalarını güçlendirmek için kullanılacak.

04 Haz 2024

• Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekaya yönelik yeni bir çalışma yaptı. Araştırma kapsamında 6 farklı sohbet robotu, 65 farklı kişilik tipi baz alınarak oluşturulan profillerle etkileşime geçti. Sonuçlar, yapay zekanın kullanıcı talebine bağlı olarak empati duygusunu taklit edebildiğine, fakat aynı zamanda bu kabiliyeti yüzünden kimi zaman faşizm gibi zararlı ideolojileri destekleyebildiğine işaret etti.

01 Haz 2024

• ABD merkezli yazılım şirketi UiPath, Paris merkezli yapay zeka girişimi Holistic’e 35,2 milyon dolar yatırım yaptı. UiPath’in, yatırım kapsamında Holistic ile ticari bir ilişki geliştirmeyi planladığı ifade edildi. Bilgi notu: Holistic, 2024 yılı başlarında Google’ın yapay zeka araştırma laboratuvarı DeepMind’ın eski çalışanları Karl Tuyls, Laurent Sifre and Julien Perolat ve eski Stanford Üniversitesi araştırmacısı Charles Kantor tarafından kuruldu.

18 May 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Cep telefonu kullanımı çocukları kötü mü etkiliyor?

Çocukların cep telefonlarında ve sosyal medyada geçirdikleri sürenin artmasıyla birlikte ruhsal sağlıklarının da kötü etkilenebildiğine dair endişeler artıyor. Peki çözüm yasakların artmasından mı geçiyor?

19 Nis 2024

cep-telefonu-kullanimi-cocuklari-kotu-mu-etkiliyor
• Pennsylvania Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Allen Institute for Artificial Intelligence, Star Trek'te birçok farklı ortamı 3 boyutlu olarak üretebilen simülasyon odası Holodeck'i AI ile geliştirmeyi başardı . Detaylar: Kullanıcılar nasıl bir ortam istediklerini Holodeck'e anlatarak simülasyonlarını oluşturuyor. Fakat Holodeck, Star Trek'tekinden farklı olarak gerçek robotların eğitimleri için gerekli olan ortamların yaratılması...Devamını Oku

16 Nis 2024

• Batık kripto para borsası FTX’in kurucusu 32 yaşındaki Sam Bankman-Fried (SBF), dolandırıcılık suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı . Duruşmaya SBF'in Stanford Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan anne ve babası da katıldı. Bankman-Fried, kararı temyize götüreceğini açıkladı.

29 Mar 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Ateş ve buzun dansı: 2024’e taşınacak yapay zeka tartışmaları

Üretken yapay zeka bu yıl laboratuvardan çıktı ve ateşini yakarak kendi kendinin Prometheus’u oldu. Öte yandan ateşin karşısında buz gibi bir belirsizlik vardı. Endişeler ve etik soru işaretleri, bizi halen bu ateşe dörtnala koşmaktan alıkoyuyor

Çiğdem Öztabak

·

02 Oca 2024

ates-ve-buzun-dansi-2024e-tasinacak-yapay-zeka-tartismalari
404 MEDIA • Stanford Üniversitesi'nin İnternet Gözlemevi, Stable Diffusion'ın geliştiricisi Stability AI'ın kullandığı veri seti olan LAION-5B'nin çocuk istismarı görüntüleri dahil en az 1.679 yasadışı görüntü içerdiğini tespit etti. Bu, Stability AI'ın yapay zeka modellerini eğitmek için çocuk istismarı görüntüleri kullandığı anlamına geliyor.

22 Ara 2023

• Stanford Üniversitesi'nin İnternet Gözlemevi, Stable Diffusion'ın geliştiricisi Stability AI'ın kullandığı veri seti olan LAION-5B'nin çocuk istismarı görüntüleri dahil en az 1.679 yasa dışı görüntü içerdiğini tespit etti. Bu, Stability AI'ın yapay zeka modellerini eğitmek için çocuk istismarı görüntüleri kullandığı anlamına geliyor.

22 Ara 2023