aposto-logo
TR
TREN

Avrupa Merkez Bankası ile ilgili hikayeler

Aposto FinTechAposto FinTech

HİKAYE

ECB, kripto varlıklara mesafeli: 'Çıplak kralın yeni kıyafeti'

Avrupa Merkez Bankası Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Genel Müdürü Ulrich Bindseil ve Merkez Bankası danışmanı Jürgen Schaaf tarafından kaleme alınan blog yazısı, ECB'nin kripto varlıklara karşı mesafeli tutumunu devam ettirdi.

28 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras , faiz indirimlerinin Haziran ayında başlaması gerektiğini düşündüğünü ve küçük adımlarla faiz indirimi yapmaktan yana olduğunu ifade etti. Stournaras ayrıca, enflasyonla mücadelede kayda değer ilerleme sağlandığını ve bahar aylarında manşet enflasyonun bankanın orta vadeli hedefine yakınsayacağı tahmininde bulundu. 👉🏻 Öte yandan: ECB Başkanı Christine ...Devamını Oku

27 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası ( ECB) tarafından düzenlenen tüketici beklenti anketinin sonuçlarına göre, Avrupalı tüketicilerin 12 ay için ortalama enflasyon beklentisi %3,3 seviyesinde yer alıyor. Tüketicilerin söz konusu dönemde ekonomik büyüme beklentisi -%1,1 seviyesinde gerçekleşirken, işsizlik oranı beklentileri ise %10,9 seviyesinde. 💉 Hatırlatma dozu: Avro Bölgesi'nde manşet enflasyon Ocak ayında %2,8'e gerileyerek Mart 2022'den bu yana en düşük seviyesini kay...Devamını Oku

26 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) sıkı para politikasının etkisiyle 2023 yılını 1,3 milyar EUR zararla tamamladı. Böylece ECB, 19 yıl sonra ilk kez zarar açıkladı. ECB, geçen yılki zarara rağmen mali pozisyonunun sağlam kaldığını ve net özkaynaklarının hâlâ yaklaşık 45 milyar EUR olduğunu vurguladı.

23 Şub 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Karahan döneminin ilk faiz kararı bu hafta açıklanacak

Yurt içinde bu hafta Merkez Bankası’nın faiz kararı en kritik gelişme olarak öne çıkarken yurt dışında ABD Fed tutanakları ve PMI verisi dışında sakin bir hafta bizleri bekliyor. Öte yandan Çin'de piyasalar bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden dönüyor.

19 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos , Mart ayında gelecek olan ekonomik verilerin ECB'nin gelecek dönemdeki politika setini belirleme açısından kritik öneme sahip olacağının altını çizdi.

13 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa merkezli bankaları ticari gayrimenkul piyasasındaki durgunluk nedeniyle yaşanan riskleri doğru yönetememeleri halinde daha yüksek sermaye gereksinimleriyle karşılaşabilecekleri konusunda uyardı. 💉 Hatırlatma dozu: Geçen hafta açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da ticari gayrimenkul piyasasındaki durgunluğun küçük bankalarda stres ve kayıplara neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

12 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan Tüketici Beklentileri Anketi'nin sonuçlarına göre, Avro Bölgesi'nde tüketiciler 2024 yıl sonunda enflasyonun %3,2'ye inmesini bekliyor. Tüketicilerin 3 yıl sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi ise %2,5 seviyesinde.

07 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) verilerine göre, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi 2023 Aralık’ta %3,2'ye geriledi. Bununla birlikte: Avro Bölgesi'nde perakende satışlar, 2023 Aralık'ta aylık bazda %1,1 azaldı.

07 Şub 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde , bir televizyonda yaptığı değerlendirmesinde, faiz indirim takviminin belirlenmesi konusunda yıllık ücret verilerinin kritik öneme sahip olduğunu aktardı. Lagarde açıklamasında, “Tüm verileri görmeye ihtiyacımız var. En çok da ücretlerle ilgili olan veri kritik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

01 Şub 2024