Para Politikası Kurulu ile ilgili hikayeler

• TCMB, politika faizini beklentilere paralel biçimde üst üste ikinci kez sabit tuttu. Para Politikası Kurulu ( PPK ) bir haftalık repo faizini Nisan ayının ardından Mayıs'ta da %50 seviyesinde bıraktı. Ayrıntılar: Merkez Bankası, sistemde oluşan likidite fazlasını sterilize etmek için ilave adımlar atılacağını bildirdi. Karar metninde yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiği ancak tüketim malı ithalatının Ni...Devamını Oku

24 May 2024

• TCMB, politika faizini beklentilere paralel biçimde üst üste ikinci kez sabit tuttu. Para Politikası Kurulu ( PPK ) bir haftalık repo faizini Nisan ayının ardından Mayıs'ta da %50 seviyesinde bıraktı. Ayrıntılar: Merkez Bankası, sistemde oluşan likidite fazlasını sterilize etmek için ilave adımlar atılacağını bildirdi. Karar metninde yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiği, ancak tüketim malı ithalatının ...Devamını Oku

23 May 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Bu hafta gözler Merkez'de

Bu hafta yurt içinde TCMB'nin PPK kararı, yurt dışında ise FOMC tutanaklarından çıkacak mesajlar gündemi belirleyecek.

20 May 2024

bu-hafta-gozler-merkezde
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yurt içinde enflasyon haftası: 17 ay sonra %70’i geçebilir

Nisan ayını Mayıs ayına bağlayan kısa haftada Türkiye ekonomisinde enflasyon verileri ile S&P’nin olası değerlendirme raporu bekleniyor. Küresel piyasalarda ise Fed’in bir hamle yapmasının büyük bir sürpriz olacağı FOMC toplantısı takip edilecek.

yurt-icinde-enflasyon-haftasi-17-ay-sonra-70i-gecebilir
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Mart ayına sakin veda

Geçen hafta merkez bankalarının faiz kararlarının kasıp kavurduğu yoğun haftanın ardından Mart ayının son günlerinde piyasaları sakin bir hafta bekliyor.

mart-ayina-sakin-veda
• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin toplantı özeti tutanaklarını yayımladı. Yayımlanan tutanak metnine göre PPK üyeleri makroihtiyati tedbirlerde sadeleşme sürecinde önemli aşama kaydedildiğini ifade ederken, enflasyon görünümünde belirgin bir bozulma gözlemlenmesi durumunda politika duruşunun sıkılaştırılacağını vurguladı.

01 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

'Şahin' tonda bir TCMB

TCMB Şubat ayı PPK toplantısında politika faizini beklentiler dahilinde sabit tuttu. Toplantı sonrasında yayımlanan "şahin" tonda metinde ise ekonomi çevrelerini çoğunlukla tatmin eden, uyarı mahiyetinde ifadelere yer verildi.

Emircan Yaman

·

23 Şub 2024

sahin-tonda-bir-tcmb
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Karahan döneminin ilk faiz kararı bu hafta açıklanacak

Yurt içinde bu hafta Merkez Bankası’nın faiz kararı en kritik gelişme olarak öne çıkarken yurt dışında ABD Fed tutanakları ve PMI verisi dışında sakin bir hafta bizleri bekliyor. Öte yandan Çin'de piyasalar bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden dönüyor.

Hüseyin Koyuncuoğlu

·

19 Şub 2024

karahan-doneminin-ilk-faiz-karari-bu-hafta-aciklanacak
• Uluslararası yatırım bankası JPMorgan analistleri, Türkiye’deki son gelişmelere ilişkin yayımladıkları yatırımcı notunda, TCMB’deki görev değişikliğini enflasyon ve TL açısından olumlu gördüklerini ve yeniden şekillenen Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bir öncekinden daha şahin bir görünüm sergileyeceğini düşündüklerini ifade etti. ➕ Dahası: Yayımlanan notta ayrıca, “Başkan Dr. Fatih Karahan muhtemelen enflasyonla mücadele konusunda maliye ve para politikaların...Devamını Oku

05 Şub 2024