Euro Bölgesi ile ilgili hikayeler

• İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksinin Mayıs ayında 0,5 puan artışla 52,8 puan seviyesine yükseldiğini açıkladı. Böylece Mayıs ayıyla birlikte endeks 5 ay üst üste eşik değer olan 50’nin üstünde gerçekleşirken, son 13 ayın en yüksek seviyesine de yükselmiş oldu. “Mayıs ayında en büyük 10 ihracat pazarı içerisinde iktisadi faaliyetin azaldığı tek ülke Fransa olurken, İtalya, İspanya ve Hollanda gibi diğer önemli Avro Bölgesi e...Devamını Oku

11 Haz 2024

• Avrupa Merkez Bankası (ECB), beklentilere paralel olarak faiz oranlarında 25 baz puanlık indirime giderek mevduat faizini %3,75 seviyesine düşürdü. Ayrıntılar: Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimini açıkladığı karar metninde, Avro Bölgesi’nde enflasyonun zayıf ekonomik büyüme görünümünden daha az sorun teşkil etmeye başladığına işaret edildi. Hatırlatma: Haziran ayındaki 25 baz puanlık faiz indirimi ECB'den 5 yıl sonra gelen ilk faiz indirimi oldu.

10 Haz 2024

• Avro Bölgesi'nde perakende satışlar , Nisan'da bir önceki aya göre %0,5 düştü. Yıllık bazda ise perakende satışlar 2023 Nisan'daki düzeyde kaldı. Ayrıntılar: Perakende satışlar, yıllık bazda Bulgaristan ve Romanya'da %9,8, Hırvatistan ve Slovakya'da %8,6, Lüksemburg'da % 7,3 artarken, Polonya'da %7,3, Belçika'da %5,8, Estonya'da %4,9 geriledi.

10 Haz 2024

• Avro Bölgesi S&P Global Bileşik PMI Mayıs ayında 52,2 seviyesinde kaydedilen Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Piyasa beklentileri 52,3 puan düzeyinde yoğunlaşmıştı. Ayrıca: Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın Bileşik PMI verisi beklentilerin üzerinde büyüyerek 52,4 oldu. Fransa’da ise Bileşik PMI beklentilerin altında kalarak 48,9’a geriledi.

06 Haz 2024

• Avro Bölgesi'nde tüketici fiyatları Mayıs ayında yıllık %2,6 arttı. Nisan ayında tüketici fiyatları %2,4 artmıştı. Çekirdek enflasyon: Gıda, enerji, alkol ve tütünü dışarıda bırakan ve yakından izlenen çekirdek enflasyon Mayıs ayında Nisan ayındaki %2,7'den %2,9'a çıktı.

03 Haz 2024

• OECD'nin yılın ilk çeyreğine ilişkin öncü ekonomik büyüme verilerine göre, üye ülkelerde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), Ocak-Mart döneminde %0,4 büyüdü . Ekonomik büyüme bir önceki çeyrekte %0,3 olarak kayıtlara geçmişti. Ayrıntılar: G7 ülkeleri arasında İngiltere ve Almanya'da büyüme ilk çeyrekte sırasıyla %0,6 ve %0,2 ile toparlanma gösterdi. Birleşik Krallık'ta ekonomi geçen yılın son çeyreğinde %0,3 ve Almanya'da %0,5 daralmıştı. Geçen yılın son çeyreğinde ...Devamını Oku

27 May 2024

• Avrupa Merkez Bankası , ticari gayrimenkullerin Euro Bölgesi'nin finansal sisteminin zayıf halkası hâline geldiğini ve bu alandaki kayıpların bankaları, sigortacıları ve fonları tehdit ettiğini bildirdi. Ayrıntılar: ECB, yayımladığı Finansal İstikrar İncelemesi (FSR) raporunda, "Pandemi sonrası bazı ticari gayrimenkul varlıklarına yönelik yapısal olarak daha düşük talep göz önüne alındığında fiyatlar daha da düşebilir. Ofis piyasası için görünüm özellikle kasvetl...Devamını Oku

23 May 2024

• İtalya'nın kamu borcu alarm veriyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings’e göre, İtalya 3 yıl içinde Avrupa’nın en borçlu ülkesi olacak. Bir adım sonrası: Analistler, ülkenin mali durumunun düzelmesi için "inandırıcı" bir plana sahip olması gerektiğini söylerken beş yıl içinde 135 milyar avroluk bir tasarruf yapılmasını gerekli görüyor. Hatırlatma: Avrupa İstatistik Ofisi'nin son verilerine göre, AB üyesi ülkeler arasında kamu borcunun GSYH'ye oranının...Devamını Oku

20 May 2024

• Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Sanayi üretimi Mart ayında bir önceki aya göre %0,5 artış beklentisine karşılık %0,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 azalış beklentisine karşılık %1,0 azaldı.

13 May 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yurt içinde enflasyon haftası: 17 ay sonra %70’i geçebilir

Nisan ayını Mayıs ayına bağlayan kısa haftada Türkiye ekonomisinde enflasyon verileri ile S&P’nin olası değerlendirme raporu bekleniyor. Küresel piyasalarda ise Fed’in bir hamle yapmasının büyük bir sürpriz olacağı FOMC toplantısı takip edilecek.

yurt-icinde-enflasyon-haftasi-17-ay-sonra-70i-gecebilir