aposto-logo
TR
TREN

tüketici fiyat endeksi ile ilgili hikayeler

• ABD'de tüketici fiyat endeksi 2023 Aralık ayı için %0,3'den %0,2'ye revize edildi. Neden önemli? Revizyonun faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce fiyat baskılarının sürdürülebilir bir şekilde azaldığına dair daha fazla kanıt arayan Fed yetkilileri için rahatlama sağlaması bekleniyor.

12 Şub 2024

• TÜİK , tüketici fiyat endeksi (TÜFE) sepetinde yer alan ürünleri ve ana ürün grubu ağırlıklarını güncellediğini açıkladı. Yeni sepete votka, kadın montu, düğün, nişan ve benzeri toplantılar için salon kirası ürünleri dahil edilirken, çocuk ayakkabısı ürünü sepetten çıkarıldı. 👉🏻 Öte yandan: TÜİK tarafından paylaşılan güncellemeye göre 2024 sepetinde gıda ve alkolsüz içecekler grubunun ağırlığı %24,98, ulaştırma grubunun ağırlığı %17,35, konut grubunun ağırlığı %1...Devamını Oku

06 Şub 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Enflasyonda aylık artış son 5 ayın zirvesinde

TÜİK’in açıkladığı 2024 yılının ilk enflasyon verisi, tıpkı geçen yılın ortasındaki gibi asgari ücret ve yönetilebilen fiyatlardaki artışların etkisiyle sert bir şekilde yükseldi. Aylık bazda üretici ve tüketici fiyatları son 5 ayın zirvesine ulaştı.

06 Şub 2024

• Tüketici fiyatları Mayıs ayında %0,04 artarken, yıllık enflasyon ise %39,59’a geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık 2022'ye göre %15,26, 12 aylık ortalamalara göre de %63,72 oranında arttı. Öte yandan: Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), TÜİK’in seçimden önce ücretsiz verilen doğal gazı enflasyon hesaplamasında “yok sayması” nedeniyle iki farklı enflasyon verisi açıkladı . ENAG’a göre, yıll...Devamını Oku

06 Haz 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Öncü enflasyon verileri açıklanıyor

Avro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonda düşüş sürüyor

02 Haz 2023

HİKAYE

Enflasyonla Nasıl Mücadele Edilmez

ABD ekonomik koşullarına dikkatli bir bakış, enflasyonun esas olarak arz tarafındaki aksaklıklar ve talep modelindeki değişimlerden kaynaklandığı görüşünü destekliyor. Bu göz önüne alındığında, daha fazla faiz artırımının çok az etkisi olacak veya hiç etkisi olmayacak - ve kendi başına geniş kapsamlı sorunlara neden olacaktır.

31 Mar 2023

İstanbul Barosu avukatlık asgari ücret tarifesi . Veri koruma ve mahremiyet gündemi . ILO çalışma dünyası gözlemi . TOBB 2022 Aralık ayı kapasite raporunu yayımladı . Türkiye’de sendikalar 2022 raporu . İSO Türkiye İmalat PMI Aralık 2022 Raporu ile Türkiye Sektörel PMI Raporu . TÜRMOB “Asgari Ücret Ödemelerinin Banka, PTT ve Özel Finans Kurumları Yoluyla Yapılması Gerekmektedir ” konulu sirküler yayımladı. ILO mevsimlik tarımda fındık hasadında çocuk işçiliğin...Devamını Oku

09 Oca 2023

• ABD'de tüketici enflasyonu kasım ayında aylık bazda %0,1 artışla yıllık bazda %7,1 seviyesine gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Böylece, ABD'de enflasyon 11 ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Almanya: Almanya'da TÜFE (tüketici fiyat endeksi) kasım ayında aylık bazda %0,5 artışla yıllık bazda %10 seviyesine geriledi. Ülkede tüketici enflasyonu ekimde %10,4 olarak açıklanmıştı.

14 Ara 2022

Asgari Ücret Beklentileri

Makul, dengeli, refah payı olan, aynı zamanda insanca yaşamaya yetecek bir ücret belirlenebilecek mi? Ücretlilerin tamamı asgari ücret artış oranında zam alır mı?

12 Ara 2022