aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

merkez bankası ile ilgili hikayeler

• ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya'dan oluşan G7 grubunun maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, İtalya'da düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, "Çin'in işçilerimizi, sanayimizi ve ekonomik direncimizi zayıflatan piyasa dışı politika ve uygulamaları kapsamlı bir şekilde kullanmasına ilişkin endişelerimizi ifade ediyoruz" ifadelerini kullandı. ➕ Ayrıca: Söz konusu açıklamada dondurulan Rus varlıklarının nasıl ...Devamını Oku

27 May 2024

• İsviçre Merkez Bankası (SNB), Mart ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan azalışla %1,50 seviyesine indirme kararı aldığını açıkladı. Piyasa beklentisi faizin sabit bırakılması yönündeydi. SNB böylece faiz indirimine giden ilk gelişmiş ülke merkez bankası oldu.

22 Mar 2024

• Brezilya Merkez Bankası (BCB), Mart toplantısında politika faizini 50 baz puan azalışla %10,75 seviyesinde indirdi. Karar, bankanın üst üste aldığı altıncı faiz indirim kararı oldu.

22 Mar 2024

• İsviçre Merkez Bankası (SNB) , politika faizini 25 baz puan azalışla %1,50 seviyesine indirme kararı aldığını açıkladı. Piyasa beklentisi faizin sabit bırakılması yönündeydi. SNB böylece faiz indirimine giden ilk gelişmiş ülke merkez bankası da olmuş oldu.

22 Mar 2024

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Merkez bankaları haftası başlıyor

Piyasalarda bu hafta tam anlamıyla bir merkez bankası rüzgarı esecek. Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere Fed, İngiltere, Çin, Japonya gibi küresel ekonomide söz sahibi ülkelerle birlikte toplamda 24 merkez bankası faiz kararını açıklayacak.

merkez-bankalari-haftasi-basliyor
• Arjantin’de ön seçimlerin galibi popülist aday Javier Milei , Ekim ayında gerçekleşecek seçimleri kazanması durumunda ülkenin merkez bankasını kapatma vaadini yineledi. Milei, Arjantin Merkez Bankası’nı “dünyanın en büyük çöplüğü” olarak niteledi.

18 Ağu 2023

Point Zero Forum 2023 Gözlemleri

FinTech İstanbul, İsviçre'deki etkinliği yerinde takip etti.

07 Tem 2023

point-zero-forum-2023-gozlemleri
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Asya kaplanlarından havadisler

Çin’de imalat sektörü aktivitesi nisan ayının ardından mayıs ayında da küçülme gösterdi. Tayland Merkez Bankası bir kez daha faiz artışına gitti.

01 Haz 2023

asya-kaplanlarindan-havadisler
• Parasal genişleme süreci eşliğinde büyüme trendini güçlendirmeyi hedefleyen Çin’de, merkez bankası zorunlu karşılık oranlarını 25 baz puan düşürdü. Son toplantısında politika faizini sabit tutan kurum, bu adımla piyasadaki likidite koşullarını genişletmeyi sürdürüyor.

20 Mar 2023

• Manşet enflasyonun yeniden üç haneye taşındığı Arjantin’de, merkez bankası politika faizini 300 baz puan daha artırarak %78,0’e çekti.

20 Mar 2023