Javier Milei ile ilgili hikayeler

• Arjantin Merkez Bankası (BNA), Mayıs ayı toplantısında politika faizini 1000 baz puan daha indirerek %40’a düşürdüğünü duyurdu. Böylece BNA, yeni Devlet Başkanı Javier Milei döneminde altıncı kez üst üste faiz indirimi yapmış oldu. Aralık ayında bankanın politika faizi %133,0 düzeyinde yer alıyordu.

16 May 2024

• Arjantin’de Milei hükümeti, geçen hafta Cumhurbaşkanı'nın ekonomi politikalarını protesto etmek amaçlı düzenlenen yürüyüşün güvenlik masraflarının 60 milyon pesoya (75 bin dolar) ulaştığını belirtti. Dahası: Yetkililer, organizatörlerin bu masrafları karşılamak zorunda olduklarını söyleyerek "faturanın sosyal hareketlere gönderileceğini" kaydetti.

25 Ara 2023

• Arjantin'de, devlet başkanlığı seçimini ikinci turda kazanan Javier Milei, yemin ederek göreve başladı. Eski devlet başkanı Alberto Fernandez, Milei'ye Başkanlık Asası'nı devretti. Milei konuşmasında "100 yıllık hataların 1 günde telafi edilmesi mümkün değil. Acı reçeteye hazır olun. Paramız yok" dedi.

13 Ara 2023

Javier Milei eski devlet başkanından Başkanlık Asası'nı teslim alıyor. Fotoğraf: Anadolu Ajansı • Arjantin'de, devlet başkanlığı seçimini ikinci turda kazanan Javier Milei, yemin ederek göreve başladı. Eski devlet başkanı Alberto Fernandez, Milei'ye Başkanlık Asası'nı devretti. Açıklamalar: Milei konuşmasında "100 yıllık hataların 1 günde telafi edilmesi mümkün değil. Acı reçeteye hazır olun. Paramız yok" dedi.

12 Ara 2023

• Arjantin'de Pazar günü ikinci turu yapılan ve başa baş geçtiği ifade edilen seçimlerde, Peronist aday Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile yarışan liberteryen-popülist aday Javier Milei oyların %56’sını alarak başkan seçildi. Okuma önerisi: Aşırı sağcı ve popülist Milei kim ve seçimi nasıl kazandı? Aposto Gündem'de yayımlanan hikayeden okuyabilirsiniz.

22 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Arjantin’de değişim: Milei iktidarı ülkenin ve bölgenin geleceği açısından neler ifade ediyor?

Arjantin’de %56 ile Cumhurbaşkanı seçilen Javier Milei; ülkesinin Brezilya ve Çin ile olan ticari ilişkilerini kısıtlayarak rotayı ABD’ye çevirmek istiyor. Dolarizasyon ve özelleştirme planları, enflasyonun %140’ı aştığı ülkenin ekonomisini kurtarmaya yeterli olacak mı?

22 Kas 2023

arjantinde-degisim-milei
• ABD borsaları bugün, yaklaşık bir haftadır süren yükseliş serisine bir ara verdi. S&P 500 günü %0,19 kayıpla 4.538 puandan tamamlarken, Dow Jones Industrial Average %0,18 kayıpla 35.087 puandan, Nasdaq Composite ise %0,58 kayıpla 14.299 puandan tamamladı.

22 Kas 2023

• Arjantin’de başkanlık seçimlerini liberteryen aday Javier Milei’nin kazanmasının ardından ilk işlem gününde S&P/BYMA Argentina General endeksi günü %20,21 kazançla bugüne kadarki en yüksek seviyesinden tamamladı. ABD’de işlem gören Arjantinli enerji şirketi YPF SA hisseleri ise günü %40,95 değerlenerek kapattı.

22 Kas 2023

• Arjantin'de Pazar günü ikinci turu gerçekleşen ve başa baş geçtiği ifade edilen seçimlerde, Peronist aday Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile liberteryen-popülist aday Javier Milei devlet başkanlığı için yarıştı. Öte yandan: Arjantin'de sandık çıkışı anketler yasak olduğundan, bu bültenin hazırlandığı saatlerde henüz resmî olmasa da sonuçlar açıklanmış değil.

20 Kas 2023

• Arjantinliler , Pazar günü ekonomik sıkıntılar ve ülkenin seçkinlerine karşı artan öfkenin gölgesinde sandık başına gitti. Hâlihazırda iktidarda bulunan Peronist koalisyon, genel seçimlerde beklentilerin aksine sandıktan birinci çıkarak önümüzdeki ay Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile aşırı sağcı liberteryen-popülist Javier Milei arasında gerçekleşecek ikinci tur öncesinde avantajı elde etti. Editörün notu: Arjantin seçimlerine ilişkin kaleme aldığımız "Arjantin’de...Devamını Oku

25 Eki 2023