aposto-logo
TR
TREN

Baro ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İhmaller zincirinin gölgesindeki dava: Tahir Elçi cinayeti

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 8. yılında anıldı. Elçi'nin öldürülmesine ilişkin dava, faillerinin dahi tespit edilmediği 8 yılın ardından hâlâ sonuçlanmadı. Elçi'nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği, olay yeri incelemesi 5 ay sonra yapıldığı için bulunamamış; merminin bulunamaması nedeniyle kurşunun hangi silahtan çıktığı da tespit edilememişti.

İlkim Emirler

·

30 Kas 2023

• Adalet Bakanı Yılmaz Tunç , hukuk fakültesi öğrencilerinin mezun olunca avukatlık stajına başlamayacağını; yeni mezunların öncelikle ‘hukuk mesleklerine giriş sınavı’nı kazanmaları gerektiğini duyurdu. Tunç, hukuk kontenjanlarının 125 bine ulaştığını ve bunu 100 bine düşürmek için adım atılacağını ifade etti. Neden önemli? Türkiye Barolar Birliği’nin verilerine göre 2012’de 78 bin olan avukat sayısı 2022 sonunda 175 bine dayandı. Avukat sayısı son 5 yılda %64; son 10 ...Devamını Oku

08 Kas 2023

• İstanbul Barosu , İstanbul Valiliği'nin alkol genelgesi'nin iptali ile yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Baro, "Genelge ile Anayasa’nın 20. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesi ile güvence altına alınmış olan özel yaşamın gizliliğine müdahale edilmektedir" açıklamasında bulundu.

01 Eyl 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Bir hukuk meselesi: Avukat araştırmada ChatGPT'yi kullandı

Ve ChatGPT, daha önce de yaptığı gibi, avukata var olmayan bilgiler sundu.

İrem Denli

·

06 Haz 2023

HİKAYE

Bir hukuk meselesi: Bir avukat, dava araştırması için ChatGPT'yi kullandı

Ve ChatGPT, daha önce de yaptığı gibi, avukata var olmayan bilgiler sundu.

İrem Denli

·

06 Haz 2023

• Amerikan Barolar Birliği (ABA), yaklaşık 1,4 milyon üyenin kullanıcı bilgilerini etkileyen bir veri ihlali yaşadı . Barolar Birliği, veri ihlalinin 2018'den önceki eski Birlik internet sitesinde ve 2018'den bu yana kullanılan Birlik Kariyer Merkezinde kullanılan kullanıcı adlarını ve hesap oluşturma sırasında rastgele oluşturulup atanan şifreleri etkilediğini açıkladı.

17 May 2023

Üstad DergiÜstad Dergi

HİKAYE

Mustafa Köroğlu ile Baro'da Sürdürülebilir Avukatlık Söyleşisi

Üstad Dergi 15. sayısının konuğu, Ankara Barosu Demokratik Sol Avukatlar Grubu’nun 2 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen ön seçiminin farklı kazananı ve 9 Ekim 2022 tarihinde yapılan Ankara Barosu Genel Kurulu’nda Ankara Barosu Başkanı Seçilen Avukat Mustafa Köroğlu.

06 Nis 2023

• Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan depremzedeler için hukuk rehberi yayımlandı. Rehber, çeşitli hukuk alanları yönünden vatandaşların haklarını ayrıntılı olarak açıklıyor .

06 Mar 2023

• Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre ; KKTC Barolar Birliği, 3 kişinin tutuklandığı İsias Otel davasının, Adıyaman'da tüm yıkılan binalar için hazırlanan çatı davadan ayrıldığını duyurdu. "Ben yapmasam başkası yapacaktı": Adana'da yaklaşık 100 kişinin yaşamını yitirdiği Alpargün Apartmanı'nın müteahhidi Hasan Alpargün'ün ifadesi ortaya çıktı. Alpargün "Binayı yaptığım yerin dere yatağı olduğu belliydi ancak su yoktu, imar izni de vardı. Ben başta arsa sahibi...Devamını Oku

03 Mar 2023