aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Danıştay ile ilgili hikayeler

• MHP lideri Devlet Bahçeli'nin öne çıkan açıklamaları: Bahçeli, partisinin grup toplantısında Danıştay'ı ve CHP'yi hedef aldı. CHP için "Ya muhalefet değişecek ya da millet bu muhalefetin defterini dürecektir" diyen Bahçeli, "AYM ile Danıştay kararları devlet onuruna, millî birlik ve varlığına zarar verdiği açıktır" dedi.

22 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Maden faciasında 7 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, 9 işçinin göçük altında kaldığı Çöpler Altın Madeni'ndeki toprak kaymasına ilişkin bölgede 827 personelle arama-kurtarma çalışması yürütüldüğünü açıkladı.

15 Şub 2024

• Danıştay 13. Dairesi, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ihalesini iptal etti. Danıştay, Millet Bahçesi inşaatının Cumhurbaşkanlığı’nın icraat programında yer almasının "ihalede ivedilik" şartını yerine getirmediğine hükmetti.

13 Şub 2024

• Anayasa Mahkemesi, Danıştay'ın e-ticaret kanununun bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu, “Ticaret Bakanlığı'nın yasa ile kamu yararını gözettiği ve tekelleşmeyi önlemeyi amaçladığı” gerekçesiyle reddetti.

08 Şub 2024

• Anayasa Mahkemesi, Danıştay'ın e-ticaret kanununun bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruyu, “Ticaret Bakanlığı'nın yasa ile kamu yararını gözettiği ve tekelleşmeyi önlemeyi amaçladığı” gerekçesiyle reddetti. Hatırlatma: Kanun; e-ticarette faaliyet gösteren platformların kendi markalarını satamamasını, 10 milyar liranın üzerinde işlem hacmi olan şirketlerin ise elde ettikleri verileri sadece aracılık hizmetleri için kullanabilmesini ve lisans alma zorunlul...Devamını Oku

06 Şub 2024

• Danıştay, "Marmarislilerin Karacasöğüt Koyu’nda Muğla Turizm Çevre Vakfı (MUÇEV) tarafından yapılması planlanan iskele projesine karşı dava açma ehliyeti olmadığını" belirten mahkeme kararını iptal etti. Arka plan: Karacasöğüt Koyu’nda MUÇEV’in yapmayı planladığı yat limanı genişletme projesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "ÇED olumlu" kararı verilmiş; karar sonrası Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmarisliler dava açmıştı. Muğla 1. İ...Devamını Oku

15 Oca 2024

Kaynak: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı resmî hesabı • Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadının İnsan Hakları Derneği ile Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Danıştay’a yaptığı iptal başvurusu Salı günü (bugün) Danıştay’da görülecek.

28 Kas 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

“14. Madde'nin kapsamı netleştirilse bugün bunları tartışmazdık”

Anayasa Hukukçusu Sönmez Küçük: "AYM şunu diyor: Bu konuda kanuni bir düzenleme yapmak gerekir. Yargıtay’ın veya diğer yargı organlarının kararı değil, Meclis’in çıkardığı kanuna göre hareket etmek gerekir. Burada AYM aslında Meclis’in iradesini ön plana çıkarıyor."

İlkim Emirler

·

16 Kas 2023

• Yargıtay Başkanlığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) milletvekili Can Atalay hakkında verdiği karara uymaması ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından oluşan tepkiler üzerine bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Anayasamızın 146, 154 ve 155’inci maddelerinde yüksek mahkemeler; AYM, Yargıtay ve Danıştay olarak düzenlenmiş olup, birbirlerine üstünlük sıralaması öngörülmemiştir… AYM adli ve idari mahkem...Devamını Oku

13 Kas 2023

apéroapéro

HİKAYE

Vejetaryen ürünlerde ete dair terimlerin kullanımı yasaklanıyor

Fransa Tarım Bakanlığı'nın kararı AB tarafından kabul edilirse bitki bazlı gıdalardan “biftek”, “ızgara” ve “yedek kaburga” gibi terimler kaldırılacak.

13 Eyl 2023